Kanada. Policja konna wjechała w tłum protestujących w Ottawie. "Tłum był agresywny" [WIDEO]

W Ottawie od kilku tygodni trwają manifestacje "Konwoju Wolności". Ruch społeczny sprzeciwia się obowiązkowym szczepieniom i krytykuje covidowe restrykcje. W czasie sobotniego protestu policja konna interweniowała wobec agresywnie zachowujących się demonstrantów. Na nagraniach widać, że konie stratowały kilka osób, w tym - jak relacjonują protestujący - starszą kobietę poruszającą się przy pomocy chodzika.

W stolicy Kanady w sobotę odbywały się manifestacje antyszczepionkowców. Protestujący sprzeciwiali się obowiązkowym szczepieniom, restrykcjom covidowym oraz ingerencji państwa w sferę prywatną. W czasie wydarzenia doszło do starć z policją. 

"Protestujący okupują ulicę Ottawy od ponad trzech tygodni" - podaje portal abcnews.go.  Antyszczepionkowcy utworzyli ruch pod nazwą "Konwój Wolności", który sprzeciwia się rządom premiera Kanady Justina Trudeau. W czwartek policja zatrzymała lidera ruchu, Chrisa Barbera.

Zobacz wideo Kłopoty Justina Trudeau. Chodzi o zdjęcie sprzed lat

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kanada. Policja konna wjechała w tłum protestujących

W sobotę w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z interwencji policji w czasie manifestacji. Widzimy na nich, jak kanadyjscy funkcjonariusze rozganiają uczestników manifestacji. Na filmie widać, jak policja konna wpada na niektórych uczestników Konwoju Wolności.

Uczestnicy protestów uważają, że policyjne konie stratowały kilka osób, w tym starszą kobietę, poruszającą się przy pomocy chodzika. Jako dowód zamieścili w sieci zdjęcie.

Policja w Ottawie: Aresztowaliśmy 47 protestujących

Policja w Ottawie tłumaczy, że interwencja spowodowana była agresywnym zachowaniem ze strony protestujących. "Tłum manifestujących zachowywał się agresywnie wobec policji. W celu zapobiegnięcia eskalacji sytuacji policja konna została wysłana do stworzenia bezpiecznej linii między służbami a protestującymi" - podała policja.

Zdaniem funkcjonariuszy do rozproszenia protestujących przy pomocy oddziału konnego doszło, gdy w stronę jednego ze zwierząt został rzucony rower.

Łącznie aresztowanych zostało 47 demonstrantów.

"Konwój wolności". Największy zryw obywatelski w historii Kanady

"Konwój Wolności '22" jest to największy, jak do tej pory, zryw obywatelski w historii Kanady. Na początku ruch walczył o zniesienie nakazu szczepień dla kierowców transgranicznych ciężarówek, ale z czasem przerodził się w ruch społeczny przeciwstawiający się ingerencji państwa w życie prywatne oraz przeciw obostrzeniom covidowym.

Pojazdy rosyjskie przy granicy z UkrainąUkraina. Niemal 2 tys. naruszeń rozejmu, tajemnicze "z" na pojazdach

Premier Kanady Justin Trudeau przyznał w tym tygodniu swojemu rządowi nadzwyczajne uprawnienia, aby zwalczyć falę protestów w kraju. Polityk poinformował demonstrantów, że ich ciężarówki zostaną odholowane. Przekazał też, iż kanadyjskie służby zamierzają "zamrozić" osobiste i korporacyjne konta bankowe truckerów oraz organizacji zarządzających manifestacjami, aby zablokować finansowanie Konwoju Wolności.

Więcej o: