Obrady przywódców w Monachium. "Rosja zrobiła z Ukrainy 'casus belli'", "Świat patrzy z niedowierzaniem"

- Rosja zrobiła z kwestii ewentualnego członkostwa Ukrainy w NATO casus belli, co jest paradoksem, ponieważ nie jest przewidziana decyzja w tej sprawie - mówił na monachijskiej konferencji B=bezpieczeństwa kanclerz Niemiec Olaf Scholz. - Zobowiązanie wobec art. 5 NATO jest święte. USA je podtrzymuje - dodała wiceprezydentka USA Kamala Harris.

W sobotę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa głos zabierze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polityk będzie rozmawiać między innymi z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, kanclerzem Niemiec Olafrem Scholzem i amerykańską wiceprezydent Kamalą Harris.

Do głównych tematów konferencji należy pogłębiający się kryzys na rosyjsko-ukraińskiej granicy i agresywne działania Moskwy. Wśród dzisiejszych panelistów konferencji w Monachium głos zabierze  także premier Mateusz Morawiecki.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy czeka nas czas ciągłych napięć na linii Rosja-reszta świata? Gen. Pacek wyjaśnia

Scholz: Rosja zrobiła z kwestii ewentualnego członkostwa Ukrainy w NATO casus belli

Konferencję rozpoczął kanclerz Niemiec Olaf Scholz. - Rosja zrobiła z kwestii ewentualnego członkostwa Ukrainy w NATO casus belli, co jest paradoksem, ponieważ nie jest przewidziana decyzja w tej sprawie - powiedział Scholz. Zaznaczył jednak, że Zachód jest gotowy do negocjacji w sprawie rosyjskich żądań dotyczących bezpieczeństwa, ale "nie będąc naiwnym".

Najnowsze doniesienia o sytuacji na Ukrainie można śledzić w relacji na żywo TUTAJ.

- Nie ma uzasadnienia dla zgromadzenia 100 tys. żołnierzy przy granicach Ukrainy - podkreślił kanclerz. W jego ocenie agresja wojskowa Rosji przeciw Ukrainie będzie "poważnym błędem ze znaczącymi politycznymi, gospodarczymi i geostrategicznymi kosztami dla niej". 

Kamala Harris: Zobowiązanie wobec art. 5 NATO jest święte. USA je podtrzymuje

Wiceprezydentka USA w czasie swojego wystąpienia na wstępie podziękowała przywódcom europejskim za zaangażowanie w sytuacji na Ukrainie. - Granice państw nie powinny być zmieniane siłą. Rosja udaje, że jest niewinna. Tworzy fałszywe preteksty do inwazji. Widzimy, że gromadzi siły na naszych oczach. Rozprzestrzenia dezinformację, kłamstwa i propagandę - mówiła.

- Zobowiązanie wobec art. 5 NATO jest święte. USA je podtrzymuje - dodała polityczka.

Jak podkreślała, chociaż Rosja twierdzi, że jest gotowa do rozmów, to zawęża ich drogę. - Działania Rosji przeczą jej słowom - stwierdziła. - Jeśli Rosja będzie dalej prowadziła najazd na Ukrainę, wówczas USA z partnerami nałożą znaczące i bezprecedensowe koszty ekonomiczne na tej kraj - zaznaczyła.

Harris zapowiedziała sankcje finansowe i kontrolę eksportu Rosji. Podkreśliła, że uderzą one także w tych, którzy wspierają inwazję Kremla. Na koniec Kamala Harris zaznaczyła wsparcie USA dla wschodniej flanki NATO.

Stoltenberg: Trwa rozbudowywanie liczebności rosyjskich wojsk przy granicy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że wysłał wiadomość do szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa z apelem, aby Rosja zaangażowała się w dialog z Radą NATO. Stoltenberg potwierdził także raz jeszcze, że ryzyko konfliktu nadal jest realne.

Konflikt Rosja-Ukraina - na zdjęciu ćwiczenia ukraińskiego wojskaUkraińska armia: Żołnierz zginął w ostrzale prowadzonym przez separatystów

- Nie ma oznak wycofywania się rosyjskich wojsk, trwa rozbudowywanie ich liczebności przy granicy z Ukrainą - mówił Jens Stoltenberg.

Ursula von der Leyen: UE nie może polegać na dostawach gazu z kraju, który grozi wojną

Szefowa KE w swoim wystąpieniu ostrzegła Moskwę, że jej myślenie rodem z "mrocznej przeszłości" może kosztować Rosję dostatnią przyszłość. - Świat z niedowierzaniem patrzy na największą koncentrację wojsk na europejskiej ziemi od czasów najciemniejszych dni zimnej wojny - mówiła szefowa KE na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jak dodała, Kreml próbuje podkopać całą strukturę bezpieczeństwa w Europie.

UkrainaLider Ukraińców w Polsce: W 1939 r. Polska padła. Ukraina nie padnie [WYWIAD]

Ursula von der Leyen podkreśliła, że Unia Europejska nie może w tak dużym stopniu zależeć od dostaw gazu od kraju, który grozi rozpętaniem wojny na kontynencie. Powtórzyła, że jeśli Rosja rozpocznie inwazję, poniesie tego poważne konsekwencje.

- Zagrożenie ze strony Rosji wobec Ukrainy może zmienić cały międzynarodowy porządek - stwierdziła.

Więcej o: