Blackout w Zielonej Górze, prądu nie było w całym mieście. "W szpitalu działają agregaty"

W Zielonego Górze w sobotę rano doszło do blackoutu. "Chwilę przed godziną 6 rano w wyniku silnych porywów wiatru doszło do awarii zasilania. Prądu nie ma w Zielonej Górze, Sulechowie oraz w okolicznych miejscowościach" - podały lokalne portale. Prezydent miasta przekazał po godzinie 10, że udało się częściowo przywrócić zasilanie. Wciąż jest wiele utrudnień.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w związku z wichurami bez dostaw prądu jest około 364 tysiące odbiorców. Energetycy informują, że tam, gdzie doszło do zerwania linii i zniszczenia słupów energetycznych, usuwanie awarii może potrwać do kilku godzin.

W Zielonego Górze rano doszło do blackoutu. "Chwilę przed godziną 6 rano w wyniku silnych porywów wiatru doszło do awarii zasilania. Prądu nie ma w Zielonej Górze, Sulechowie oraz w okolicznych miejscowościach" - czytamy na newslubuski.pl.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

- Służby działają i są w stanie pełnej gotowości, a szpital ma zapewnione dostawy paliwa do agregatów – mówił w rozmowie z Radiem Zielona Góra Janusz Kubicki, prezydent miasta. 

Brak prądu w całym mieście. Powiało i jest problem. Prądu może nie być przez co najmniej kilka godzin. Lepiej pozostać w domu. Agregaty w szpitalu działają. Numer alarmowy przyjmuje zgłoszenia. Sygnalizacja świetlna nie działa, sklepy i inne obiekty zamknięte. Służby pracują, strażacy usuwają zniszczenia i powalone drzewa. Ekipy pracują nad przywróceniem zasilania dla miasta 

- przekazał w mediach społecznościowych.

Po godzinie 10 dodał, że prąd i dostawy ciepła zostały częściowo przywrócone.

Niestety są jeszcze miejsca, które będą musiały poczekać. Firma energetyczna robi wszystko, co może, aby przywrócić normalne dostawy. Problem jest duża ilość uszkodzeń oraz wiatr (...) Pompownia na Wiśniowej już działa i podaje wodę na bloki przy Ptasiej, Wyszyńskiego i okoliczne

- dodał.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

IMGW: Porywy wiatru powyżej 100km/h

Dziś w całym kraju można spodziewać się porywów wiatru powyżej 100 kilometrów na godzinę. Obowiązują ostrzeżenia IMGW trzeciego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Wichurom mogą towarzyszyć burze, intensywne opady deszczu, krupa śnieżna, mogą tworzyć się również trąby powietrzne.

Na północy kraju w porywach może wiać nawet do 130 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia trzeciego stopnia wydano dla północno-zachodniej Polski, w pozostałej części kraju obowiązują alerty drugiego stopnia.

Dotychczas najwyższe porywy wiatru odnotowano w województwie pomorskim - 119 kilometrów na godzinę w Łebie, 116 w Ustce oraz 104 na stacji Gdańsk-Świbno.

PSP: Dwie ofiary śmiertelne wichur, trzy osoby ranne

Rzecznik komendanta głównego PSP brygadier Karol Kierzkowski poinformował, że w związku z wichurami, które przechodzą nad Polską, odnotowano dwie ofiary śmiertelne i trzy osoby ranne. Strażacy otrzymali ponad 7 tysięcy zgłoszeń dotyczących przewróconych drzew i uszkodzonych budynków.

Nocna wichura Dudley uszkodziła ponad 50 dachów. 17.02.2022, Dobrzyca, WielkopolskaDobrzyca. Trąba powietrzna w 5 min. zniszczyła 50 domów i położyła las [ZDJĘCIA]

- Najtrudniejsza sytuacja jest na terenie województwa zachodniopomorskiego w powiatach drawskim, wałeckim oraz w Świnoujściu - dodał Karol Kierzkowski.

Jeden z przypadków śmiertelnych odnotowano w miejscowości Babi Dwór, w Wielkopolsce. Tam drzewo spadło na busa. W wypadku zmarła jedna osoba, a kolejna została ranna.

Mapa wiatru w Polsce - sobota 19 lutegoPogoda. Silny wiatr nie ustanie. Pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia IMGW

Druga osoba także zmarła po tym, jak na skutek wiatru drzewo przewróciło się na samochód. Do zdarzenia doszło na drodze lokalnej w Międzyrzecu Podlaskim, w województwie lubelskim, w powiecie bialskim.

W Gajtowie koło Torunia został ranny kierowca ciężarówki. Pojazd zjechał z jezdni gdy omijał drzewo, leżące na krajowej "10". W miejscowości Truszki w powiecie łomżyńskim na Podlasiu drzewo przewróciło się na busa. Jego kierowca został ranny.

Także w Warmińsko-Mazurskiem ranna została osoba jadąca samochodem, na który spadło drzewo. Do wypadku doszło na drodze krajowej numer 51 w Lesie Miejskim między Olsztynem a Dywitami.

Więcej o: