Pogoda. Eunice w weekend nad Polską. W Wielką Brytanię i Holandię już uderzył. Z wielką mocą [ZDJĘCIA]

Jedna osoba zginęła, trzy zostały ranne na Wyspach Brytyjskich podczas wichury spowodowanej przez niż Eunice. Ofiara śmiertelna to mieszkaniec gminy Wexford w Irlandii, mężczyzna został przygnieciony przez drzewo. Trzy osoby zginęły w Holandii.

Najwyższego stopnia ostrzeżenia meteorologiczne obowiązują dla południowej i środkowej Anglii oraz Walii. Mieszkańcom tych regionów zalecono - w miarę możliwości - pozostanie w domach.

Eunice. Tragiczne skutki wichur w Wielkiej Brytanii 

W angielskim Henley-on-Thames do szpitala trafił mężczyzna, który został uderzony fragmentami odpadającej dachówki. Dwie kolejne osoby trafiły do szpitala w Londynie. W brytyjskiej stolicy wiatr zerwał też część dachu z hali O2 Arena.

Jak informuje "Guardian", z areny ewakuowano 1000 osób. Obecnie nie ma informacji, by ktoś ucierpiał. Dziennikarz Paul McNamara opublikował wideo, na którym widać, jak pod wpływem wiatru faluje dach stadionu Tottenham Hotspur.

Część gospodarstw domowych nie ma prądu. Na wyspie Wight wiatr wiał z rekordową prędkością 196 kilometrów na godzinę. Brytyjskie media podają, że jeśli ta informacje zostanie potwierdzona, będzie to nowy rekord. Wcześniej najwyższą prędkość wiatru zanotowano w 1979 roku Gwennap Head w Kornwalii.

Wielka Brytania gotowa na uderzenie EuniceCzerwony alert. Wielka Brytania przygotowuje się na pogodowy armageddon

Na Wyspach odwołano znaczną część pociągów, a prądu nie mają dziesiątki tysięcy mieszkańców południowo-zachodniej Anglii oraz Walii. Zamknięto też kilka mostów. Odwołano ponad 400 lotów z Wysp Brytyjskich. Zamknięto też port w angielskim Dover.

Wichura w Holandii. Nie żyją trzy osoby

Również w Holandii wichura wywołana niżem Eunice przyniosła tragiczne skutki. Zginęły tam dwie osoby - jedna w Amsterdamie, druga w Diemen na przedmieściach stolicy.  

W Hadze wiatr zerwał dach ze stadionu piłkarskiego klubu ADO Den Haag. Z powodu złych warunków atmosferycznych wszystkie zaplanowane na dziś mecze piłkarskie w Holandii zostały anulowane.

Zobacz wideo Hetmański: Polska od lat uprawia tzw. polonizację polityki klimatycznej

Wydano ostrzeżenie meteorologiczne najwyższego stopnia przed silnym wiatrem o prędkością do 141 kilometrów na godzinę. Kierowcom odradza się wyruszać w drogę. W całym kraju zawieszono ruch kolejowy i transport publiczny, zamknięto też szkoły. Holenderski przewoźnik KLM odwołał ponad 200 lotów z lotniska w Amsterdamie. 

Eunice nad Polską

Według prognoz Polska w zasięgu Eunice znajdzie się w nocy z piątku na sobotę. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert przed silnym wiatrem. Na wybrzeżu wiatr może osiągnąć w porywach do 125 km/h, a w reszcie kraju do 90 km/h. Tylko w tym tygodniu ma spaść więcej deszczu, niż pada zazwyczaj przez miesiąc. RCB apeluje o pozostanie w domach i ostrzega, że niebezpieczna pogoda może spowodować trudne warunki na drogach i przerwy w dostawie prądu. 

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o zachowanie ostrożności w czasie złej pogody i baczne śledzenie komunikatów RCB oraz IMGW. Szef rządu mówił o tym podczas wizyty w Kokotowie w Małopolsce, gdzie powstanie nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Morawiecki podkreślił, że należy zawsze poważnie traktować ostrzeżenia o złych warunkach pogodowych, wysyłane w wiadomościach SMS przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz publikowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zwrócił się z również z prośbą o pozostanie w domach i nie podróżowanie, jeśli nie jest to potrzebne.

Alert RCB. Wichury w całej Polsce. Intensywny deszcz na północy. Możliwe podtopienia i błotoAlert RCB. Wichury w całej Polsce, silny deszcz na północy. "Błotna masakra"

Więcej o: