Brazylia. Deszcze, powodzie i lawiny błotne. Nie żyje 117 osób. Ludzie szukają bliskich w ziemi [ZDJĘCIA]

- Nikt nie mógł przewidzieć tak silnego deszczu jak ten - powiedział gubernator stanu Rio de Janeiro mówiąc o stratach w mieście Petropolis w Brazylii, w czwartym dniu nieprzerwanej ulewy. Intensywne opady deszczu spowodowały powodzie i lawiny błotne. Zginęło 117 osób, liczbę zaginionych trudno oszacować. Władze Petropolis ogłosiły stan klęski żywiołowej, a najgorsze dopiero ma nadejść.
Zobacz wideo Wideo z Antarktydy

W okolicach Petropolis w stanie Rio de Janeiro w Brazylii od wtorku (15 lutego) wciąż trwają ulewy, które powodują niestabilność gruntu. W tym dniu w ciągu trzech godzin w niektórych miejscach spadło na obszarze miasta 25,8 cm deszczu. W miejscach, gdzie doszło do osunięć ziemi i lawin błotnych, trwa akcja ratownicza. To jeszcze nie koniec. Synoptycy ostrzegają, że w nocy z piątku na sobotę (19 lutego)  poziom wody może wzrosnąć.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Koń (zdjęcie ilustracyjne) Budowa portu lotniczego CPK. Kraina Zwierząt walczy o azyl dla podopiecznych

Brazylia. Ulewne deszcze, powodzie i lawiny błotne w Petropolis. Nie żyje 117 osób

Gubernator stanu Rio de Janeiro, Claudio Castro, powiedział na konferencji prasowej, że to największe ulewy, jakie nawiedziły 300-tysięczne miasto Petropolis od 1932 roku. - Nikt nie mógł przewidzieć tak silnego deszczu jak ten - dodał Castro. Władze miejskie ogłosiły stan klęski żywiołowej, a prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zwrócił się do ministrów o udzielenie poszkodowanym natychmiastowej pomocy. Ze względu na zagrożenie blisko 700 osób było zmuszonych opuścić swoje domostwa - informuje Agencja Reutera. Tymczasowo przebywają w udostępnionych obiektach.

Jak podaje  "The Guardian", burmistrz Petropolis Rubens Bomtempo nie jest w stanie oszacować, ile osób zaginęło. - Nie znamy jeszcze pełnej skali tego zjawiska - powiedział burmistrz. Dotknięci żywiołem mieszkańcy kopią w ziemi, poszukując swoich najbliższych, którzy zniknęli po wtorkowych osunięciach. W czwartek (17 lutego) lokalne media podały, że liczba ofiar śmiertelnych w Petropolis wzrosła do 117.

Poszukiwania zaginionej Aleksandry Wieczorek i jej córki Oliwii z Częstochowy Każda informacja o Oliwii, jej matce lub aresztowanym Krzysztofie R. jest cenna

Więcej o: