Paryż. Miliony osób nie mogą dotrzeć do pracy. Paraliż komunikacyjny przez trwający protest

Piątkowy strajk pracowników transportu sparaliżował większość sieci metra i kolei miejskich w Paryżu. Pracownicy domagają się podwyżek płac wyższych, niż oferuje im kierownictwo. W efekcie strajków w korkach utknęły miliony mieszkańców stolicy Francji.

"Francuskie przedsiębiorstwo transportu publicznego RATP poinformowało, że sześć linii metra zostało zamkniętych, a pozostałe linie działają tylko częściowo" - podaje Agencja Reutera.

Zobacz wideo Ile kosztuje komunikacja miejska na świecie?

W związku z dużymi problemami w działaniu komunikacji miejskiej, minister transportu Jean-Baptiste Djebbari zachęca firmy do wdrożenia pracy zdalnej.

Paryż. Strajk pracowników RATP

Jak informują pracownicy RATP, piątkowe strajki to wynik niewystarczających podwyżek płac oferowanych przez państwową firmę. RATP zapowiedział, że jest gotów podnieść płace o 2,7 proc. w 2022 r. Jak donosi Reuters, związki zawodowe uznały ten komunikat za prowokację. Pracownicy donoszą, że są one niewystarczające, między innymi z uwagi na rosnącą inflację.

Pożar statkuPożar na statku wycieczkowym. Na pokładzie blisko 300 osób [WIDEO]

Reuters przypomina, że to nie pierwszy raz, gdy paryski system komunikacji miejskiej doświadcza kryzysu. W 2019 roku pracownicy transportu publicznego i kolei miesiącami protestowali przeciwko przedstawionej przez Emmanuela Macrona reformie emerytalnej. Prezydent Francji odwołał później reformę, powołując się na zmianę sytuacji w związku z przebiegiem pandemii COVID-19.

Więcej o: