Ursula von der Leyen: UE poradzi sobie, jeśli Rosja odetnie gaz. Wskazała rozwiązania

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von de Leyen zapewniła, że UE poradzi sobie, jeśli Rosja odetnie dopływ gazu do Europy. - Współpracowaliśmy ze wszystkimi państwami członkowskimi, by uniezależnić się od Gazpromu i Rosji. Odrobiliśmy pracę domową i jesteśmy bezpieczni - stwierdziła. Dodała, że KE pracuje nad kontraktami z USA, Katarem czy Japonią, które miałyby dostarczać surowiec do UE.

Ursula von de Leyen zapowiedziała, że w przypadku możliwej inwazji Rosji na Ukrainę, UE jest w stanie uruchomić "w ciągu kilku dni" mocny pakiet sankcji, zarówno finansowych jak i dotyczących kontroli eksportu, które będą miały ogromny wpływ na rosyjską gospodarkę - podała w środę Agenzia Italia.

Zobacz wideo Grozi nam wojna Rosja-NATO? Sikorski: Nie sądzę, żeby Putin się na to odważył

Przewodnicząca KE przypomniała, że 24 proc. energii w UE to gaz, z czego 90 proc. pochodzi z importu, a 40 proc. dostarcza rosyjski koncern Gazprom. Dodała, że unijne magazyny są wypełnione w 34 proc., ale surowiec od Gazpromu - największego dostawcy - stanowi mniej połowę tych zapasów - około 15 proc.

- To dziwne zachowanie firmy, która nie wykorzystuje sytuacji bardzo dużego popytu i bardzo wysokich cen, by zmaksymalizować swoje zyski - zwróciła uwagę.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ukraiński żołnierz (zdjęcie ilustracyjne) Ponad 60 proc. Polaków uważa, że rosyjska inwazja na Ukrainę jest prawdopodobna [SONDAŻ]

Co, jeśli Rosja odetnie gaz Europie? Szefowa KE: Jesteśmy przygotowani i bezpieczni 

- Współpracowaliśmy ze wszystkimi państwami członkowskimi, by uniezależnić się od Gazpromu i Rosji. Odrobiliśmy pracę domową [od czasów aneksji Krymu - red.] i jesteśmy bezpieczni - zapewniła Ursula Von der Leyen.

- Wszystkie gazociągi, które biegną z Norwegii, Polski do państw bałtyckich, będą wkrótce operacyjne i oczywiście umożliwią zwiększenie dostaw w sytuacji zapotrzebowania. Zwiększyliśmy liczbę terminali LNG, osiągając przepustowość 160 mld metrów sześciennych rocznie. Wzmocniliśmy także paneuropejską sieć interkonektorów gazowych i energii elektrycznej. [...] Ta sieć rurociągów i interkonektorów będzie dla nas w przyszłości podstawą do produkcji i dostaw zielonego wodoru.

Konflikt Rosja-Ukraina Ambasador Rosji przy UE: Wojny w Europie rzadko zaczynają się w środę

- Przeanalizowaliśmy wszystkie możliwe scenariusze na wypadek, gdyby Rosja zdecydowała się odciąć - częściowo lub całkowicie - dostawy gazu do Unii Europejskiej. Podjęliśmy środki, dzięki którym jesteśmy bezpieczni. Oczywiście jeśli Rosja całkowicie odcięłaby dopływ gazu do UE, potrzebne byłyby dodatkowe środki, ale państwa wspólnoty mają plany awaryjne i będą w stanie sprostać popytowi, zawsze chroniąc prywatnych konsumentów - stwierdziła.

KE szuka innych źródeł gazu. Prowadzi rozmowy z USA, Katarem czy Japonią

Przewodnicząca podkreśliła, że KE dostrzega problem możliwego wstrzymania dostaw gazu z Rosji i zapewniła, że trwają prace nad złagodzeniem jego skutków. - Rozmawialiśmy z innymi wiarygodnymi dostawcami gazu, zwłaszcza LNG - np. ze Stanów Zjednoczonych, Kataru, Egiptu, Azerbejdżanu, Nigerii, aby zwiększyć dostawy do Unii Europejskiej - wyjaśniła von der Leyen. Dodała, że KE prowadzi rozmowy z Koreą Południową i Japonią, by przekierowały do UE kontrakty swap na dostawy surowca.

Joe Biden Joe Biden: Atak Rosji na Ukrainę jest wciąż bardzo prawdopodobny

Ursula von der Leyen o Nord Stream 2: Trwa proces certyfikacji na poziomie władz niemieckich

Pytana o kwestię gazociągu Nord Stream 2, szefowa KE odparła: - Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że Nord Stream 2 jeszcze nie działa. Trwa proces certyfikacji na poziomie władz niemieckich. Następnie Komisja wyda swoją opinię. [...] Będziemy bardzo czujni, czy i w jaki sposób wpłynie to na bezpieczeństwo dostaw energii dla Europy. W tym kontekście wydaje się, że trudno uzasadnić pogląd, iż zwiększone dostawy od tego samego producenta przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Więcej o: