USA. Ksiądz od 20 lat udzielał chrztów. Przez drobną pomyłkę żaden z nich nie jest ważny

Ksiądz Andres Arango od 20 lat pełnił posługę w kościele katolickim św. Grzegorza w Phoenix w stanie Arizona. Przez ten czas udzielał wielu sakramentów, m.in. chrztów świętych. Okazało się jednak, że w formule zamiast "chrzczę", mówił "chrzcimy". Przez ten drobny językowy błąd żaden z sakramentów nie jest ważny.

Jak podaje "USA Today",  diecezja poinformowała, że ta na pozór błaha pomyłka ma bardzo istotne znaczenie dla wiernych. "To nie wspólnota chrzci człowieka i włącza go do Kościoła Chrystusowego; raczej to Chrystus i tylko Chrystus przewodniczy wszystkim sakramentom" - wyjaśniono.

Zobacz wideo Nitras o „opiłowywaniu katolików". Kowal: Jest bardzo duży problem w relacjach państwo-Kościół

Phoenix. Ksiądz używał złej formuły podczas sakramentu chrztu świętego

Jak podaje "The New York Times" ksiądz Andres Arango przez 20 lat udzielił tysiące chrztów, używając przy tym błędnej formuły. Sprawa wyszła na jaw całkiem niedawno, podczas jednego z chrztów. - Chrzcimy was w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego - mówił niepoprawnie, używając słowa "chrzcimy" zamiast "chrzczę". Oznacza to, że tym osobom sakrament chrztu nigdy nie został udzielony, a kolejne przyjęte przez nie sakramenty, również nie są ważne.

Ksiądz Andres Arango ws. nieważnych chrztów: Głęboko żałuję mojego błędu

- Zasmuca mnie, gdy dowiaduję się, że podczas mojej posługi kapłańskiej dokonywałem nieważnych chrztów, regularnie stosując nieprawidłową formułę. Głęboko żałuję mojego błędu i tego, jak wpłynęło to na wielu ludzi w twojej parafii i gdzie indziej - przeprosił ksiądz Andres Arango i ogłosił, że rezygnuje z funkcji proboszcza parafii - podaje "The New York Times".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

- Z pomocą Ducha Świętego i we wspólnocie z diecezją Phoenix poświęcę moją energię i pełnoetatową służbę, aby pomóc temu zaradzić - dodał.

Thomas J. Olmsted, biskup diecezji Phoenix stwierdził,  że nie wierzy, że ksiądz Andres Arango "miał jakiekolwiek intencje skrzywdzenia wiernych lub pozbawienia ich łaski chrztu i sakramentów".

Więcej o: