Brytyjski wiceminister o "bliskiej" inwazji. "Minuty po rozkazie Putina na Ukrainę mogą spaść bomby"

- Minuty po tym, jak Putin wyda rozkaz, pociski i bomby mogą uderzyć w ukraińskie miasta - powiedział w Sky News wiceminister obrony Wielkiej Brytanii. Zaapelował do brytyjskich obywateli, by opuścili Ukrainę, gdy jeszcze mają taką możliwość.

James Heappey, wiceminister obrony Wielkiej Brytanii, zaapelował do Brytyjczyków obecnych na Ukrainie, aby wyjechali z kraju. Jak przyznał, obawia się, że rosyjska inwazja jest "bliska", co nie oznacza, że "na pewno do niej dojdzie". 

Zobacz wideo Grozi nam wojna Rosja- NATO? Sikorski: Nie sądzę, żeby Putin się na to odważył

Brytyjski minister: Minuty po rozkazie Putina pociski i bomby mogą uderzyć w Ukrainę

- To ostrzeżenie jest nie dlatego, że coś może wydarzyć się w ciągu trzech miesięcy. To ostrzeżenie wynika z tego, że minuty po tym, jak Putin wyda rozkaz, pociski i bomby mogą uderzyć w ukraińskie miasta. Dlatego brytyjscy obywatele powinni wyjechać teraz, gdy mają jeszcze szanse - powiedział w Sky News Heappey. Jak dodał, 

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii w BBC News podkreślał z kolei, że przy granicy z Ukrainą Rosja zgromadziła już 130 tys. żołnierzy, a tysiące kolejnych znajdują się na okrętach na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. 

Rząd Wielkiej Brytanii już wcześniej apelował do swoich obywateli, by opuścili Ukrainę. Brytyjczycy w styczniu wycofali z Ukrainy część swojego personelu dyplomatycznego. 

Więcej wiadomości o sytuacji Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

"Kryzys na granicy z Ukrainą osiągnął krytyczny punkt"

W niedzielę rzecznik brytyjskiego rządu poinformował, że Wielka Brytania  przygotowuje pakiet wsparcia wojskowego i gospodarczego dla Ukrainy. W tym tygodniu premier Boris Johnson w związku z kryzysem na granicy rosyjsko-ukraińskiej ma odwiedzić kilka krajów europejskich. Wszystko wskazuje na to, że będą to kraje skandynawskie i bałtyckie. - Kryzys na granicy z Ukrainą osiągnął krytyczny punkt. Wszystkie informacje, które posiadamy, sugerują, że Rosja może w każdej chwili planować inwazję na Ukrainę - przekazał rzecznik.

Boris JohnsonWielka Brytania szykuje pakiet wojskowy dla Ukrainy

W ubiegłym tygodniu samolot transportowy z brytyjską pomocą wojskową przywiózł m.in. kamizelki kuloodporne i hełmy dla ukraińskich wojsk obrony terytorialnej. W ostatnich tygodniach na pokładach brytyjskich samolotów, które lądowały w Kijowie, znajdowało się m.in. ponad 2 tysiące nowoczesnych ręcznych wyrzutni przeciwpancernych NLAW.

Alaksandr ŁukaszenkaŁukaszenka o wycofaniu wojsk rosyjskich z Białorusi: Zdecydujemy ja i Putin

Więcej o: