Wielka Brytania szykuje pakiet wojskowy dla Ukrainy. "Kryzys osiągnął punkt krytyczny"

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ma w tym tygodniu odwiedzić kilka krajów Europy, by "zbudować poparcie dla zakończenia impasu z Rosją" - podaje Reuters. Rzecznik brytyjskiego rządu przekazał w niedzielę, że państwo chce wojskowo i gospodarczo wesprzeć Ukrainę.

- Kryzys na granicy z Ukrainą osiągnął krytyczny punkt. Wszystkie informacje, które posiadamy, sugerują, że Rosja może w każdej chwili planować inwazję na Ukrainę - powiedział w niedzielę cytowany przez agencję Reutera rzecznik brytyjskiego rządu.

Jak dodał, Wielka Brytania przygotowuje pakiet wsparcia wojskowego i gospodarczego dla Ukrainy. W tym tygodniu premier Boris Johnson w związku z kryzysem na granicy rosyjsko-ukraińskiej ma odwiedzić kilka krajów europejskich. Wszystko wskazuje na to, że będą to kraje skandynawskie i bałtyckie.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W ubiegłym tygodniu samolot transportowy z brytyjską pomocą wojskową przywiózł m.in. kamizelki kuloodporne i hełmy dla ukraińskich wojsk obrony terytorialnej. W ostatnich tygodniach na pokładach brytyjskich samolotów, które lądowały w Kijowie, znajdowało się m.in. ponad 2 tysiące nowoczesnych ręcznych wyrzutni przeciwpancernych NLAW.

Zobacz wideo Inwazja Rosji na Ukrainę jest realna? Przydacz: Rosja chce podnosić poziom napięcia

Zbigniew Rau spotka się z Siergiejem Ławrowem

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, jako przedstawiciel państwa przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, spotka się w poniedziałek w Moskwie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

Zbigniew RauRosja. Zbigniew Rau spotka się z Siergiejem Ławrowem. "Trzeba wysłuchać"

- Nie można zignorować państwa przewodniczącego OBWE i trzeba wysłuchać tego co to państwo ma do powiedzenia - powiedział w ubiegłym tygodniu rzecznik polskiego resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina. Zaznaczył, że minister Rau będzie w Moskwie reprezentować OBWE, dlatego nie należy tego odbierać jako przełomu w polsko-rosyjskich stosunkach dyplomatycznych.

Polska 1 stycznia przejęła roczne przewodnictwo w OBWE.

Więcej o: