Wielka Brytania. Trzy przypadki groźnego wirusa Lassa. Jedna ofiara śmiertelna

Do tej pory w Wielkiej Brytanii potwierdzono trzy przypadki zakażenia groźnym wirusem Lassa. Jedna osoba nie żyje. Jak poinformowały brytyjskie władze, wszystkie zakażone osoby podróżowały w ostatnim czasie do Afryki Zachodniej.

Jak podaje brytyjski dziennik "The Independent",  w ciągu ostatnich czterdziestu lat w Anglii odnotowano zaledwie 10 przypadków zakażenia gorączką krwotoczną Lassa - wywoływaną przez wirus należący do rodziny Arenaviridae. Ostatnie dwa przypadki wykryto w 2009 roku. Z kolei w 2022 roku po raz pierwszy odnotowano tam zgon z tego powodu.

Zobacz wideo Czy osoba zaszczepiona dwiema dawkami szczepionki może transmitować wirusa?

Wielka Brytania. Trzy osoby zakażone wirusem Lassa - jedna nie żyje

Jak podaje "The Independent", obecnie w Wielkiej Brytanii odnotowano trzy przypadki zakażenia wirusem Lassa. Jedna z nich, mężczyzna, nie żyje. Według ustaleń wszystkie zakażone osoby, w ostatnim czasie odbyły podróż do Afryki Zachodniej.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

To właśnie mieszkańcy tamtego regionu są najbardziej narażenia na zakażenie ze względu na występowanie na tym terytorium dużej liczby gryzoni. Gorączką krwotoczną można zarazić się poprzez kontakt z żywnością lub przedmiotami gospodarstwa domowego, skażonymi moczem lub kałem zakażonych szczurów. Wirus może również rozprzestrzeniać się przez zakażone płyny ustrojowe.

Wirusa Lassa. Jakie są objawy gorączki krwotocznej?

Wirus może dostać się do organizmu człowieka drogą oddechową lub pokarmową. Jak podaje brytyjski dziennik "Daily Mirror", objawami zakażenia są bóle głowy i gardła. Pojawiają się również wymioty, ale może pojawić się także krwawienie z jamy ustnej, nosa lub pochwy. Na migdałkach pojawiają się też biało-żółte naloty, pęcherzyki oraz owrzodzenia. Nieleczona choroba może doprowadzić m.in. do drgawek i śpiączki oraz w przypadku 1 proc. zakażonych - śmierci.

Więcej o: