Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Turcji. "Prawo międzynarodowe musi być przestrzegane"

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Jak napisała Kancelaria Prezydenta, obaj przywódcy podkreślili konieczność deeskalacji napięcia i wymienili się poglądami na temat sytuacji w regionie Ukrainy.

"Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Turcji o sytuacji wokół Ukrainy. Obaj przywódcy podkreślili konieczność deeskalacji napięcia i wymienili się poglądami na temat sytuacji w regionie" - napisał na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Prezydenci zgodzili się, że prawo międzynarodowe musi być bezwzględnie przestrzegane, co oznacza brak zgody na siłowe ograniczenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Polski prezydent "przekazał też rozmówcy życzenia szybkiego powrotu do zdrowia". Recep Erdogan ogłosił w sobotę, że on i jego małżonka są zakażeni wariantem koronawirusa omikron.

Zobacz wideo Wojna Rosja-NATO jest prawdopodobna? Przydacz: Nie sądzę, żeby Rosja miała taki potencjał

Więcej najnowszych informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W czwartek prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Z kolei marszałkini Sejmu Elżbieta Witek odbyła rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem. 

Rozmowa marszałek Elżbiety Witek z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy

Elżbieta Witek zapewniła o solidarności Polski z narodem ukraińskim w obliczu niebezpieczeństwa i przypomniała, że Sejm zaapelował do rządów państw NATO i UE o udzielenie wsparcia Ukrainie, znajdującej się w obliczu wojny.

Duda przed wylotem do Berlina: Potrzeba jedności wewnątrz PolskiDuda przed wylotem do Berlina: Potrzeba jedności wewnątrz Polski

Marszałek Sejmu podkreśliła, że Polska sprzeciwia się łamaniu ukraińskiej integralności terytorialnej i naruszaniu granic. Wspomniała również o aktywności członków polskiego rządu na rzecz zachowania nienaruszalności jej terytorium i niepodległości Ukrainy.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk złożył na ręce Marszałek Sejmu podziękowania i wyraził wdzięczność za postawę Polski. Zaprosił również grupę parlamentarzystów na spotkanie w ukraińskim parlamencie.

Andrzej Duda odbywa szereg spotkań dyplomatycznych ws. Ukrainy

W poniedziałek w Brukseli prezydent Andrzej Duda spotkał się z szefami instytucji unijnych i podkreślił znaczenie jedności europejskiej w obliczu ryzyka eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainie. Prezydent rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Germany Ukraine TensionsSzczyt Trójkąta Weimarskiego. Jest stanowisko ws. Ukrainy

Duda powiedział, że rozmowy zdominowała tematyka bezpieczeństwa na wschodzie Europy - Zgodziliśmy się, że przede wszystkim to, czego potrzebujemy, to jest jedność europejska. Jedność i jeszcze raz jedność, że zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Sojuszu Północnoatlantyckim - po pierwsze - powinniśmy działać wspólnie i w porozumieniu co do każdego działania, które podejmujemy, tak wszyscy razem, jak i każdy z osobna. A po drugie, że przede wszystkim potrzebujemy jedności, że cały świat, że także i ci, którzy z nami prowadzą różnego rodzaju dyskusje, jak również i ci, którzy tworzą pewne napięcia międzynarodowe, muszą tutaj widzieć jedność, bo tylko tą drogą jesteśmy w stanie obronić pokój - podkreślał prezydent.

W kolejnych dniach Duda wziął udział także w spotkaniu w ramach Trójkąta Weimarskiego, gdzie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec - Olafem Scholzem.

Więcej o: