Jest nowy ambasador Ukrainy w Polsce. Wasyl Zwarycz następcą Andrija Deszczycy

Ukraina będzie miała nowego ambasadora w Polsce. Został nim Wasyl Zwarycz, a decyzję w tej sprawie podpisał już prezydent Wołodymyr Zełenski. O mianowaniu nowego ambasadora poinformowało biuro ukraińskiego prezydenta.

Wasyl Zwarycz piastował w swojej karierze dyplomatycznej funkcje dyrektora departamentów ukraińskiego MSZ. Był też pracownikiem ambasady Ukrainy w Warszawie. Według ukraińskich mediów zna dobrze kontekst stosunków polsko-ukraińskich.

Wcześniej Zwarycz pracował w ambasadach ukraińskich w Turcji i Stanach Zjednoczonych.

Więcej najnowszych informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Poprzedni ambasador Andrij Deszczyca piastował to stanowisko od 2014 roku. Przed wyjazdem do Warszawy był pełniącym obowiązki ministra spraw zagranicznych Ukrainy. 

Zobacz wideo Jak wygląda wsparcie polskiego rządu dla Ukrainy? Deszczyca: Jesteśmy w ścisłej współpracy

Polskie MSZ: Wasyl Zwarycz uzyskał już agrement polskiego rządu

Informację potwierdził z rozmowie z TVN24 rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina. - Nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce będzie pan Wasyl Zwarycz, doświadczony dyplomata, który pracował już w ambasadzie na jednym z wyższych stanowisk. Uzyskał już agrement polskiego rządu - przekazał, dodając, że polski rząd życzy powodzenia w pełnieniu "tej trudnej misji dla dobra naszych obydwu państw".

Ukraińscy żołnierzeRząd: Polska nieodpłatnie przekaże sprzęt wojskowy Ukrainie

- Nie wiemy, czy będzie tak długo pracował jako ambasador, jak jego poprzednik, ambasador Andrij Deszczycia, który jeszcze urzęduje w Warszawie - podkreślił.

Dotychczasowy ambasador Andrij Deszczyca planuje jeszcze towarzyszyć Zbigniewowi Rauowi podczas jego wizyty w Kijowie i Charkowie, która rozpoczyna się w środę.

Więcej o: