Słowacja: W Tatrach Zachodnich i Małej Fatrze ogłoszono czwarty stopień zagrożenia lawinowego

Z powodu silnego wiatru i obfitych opadów śniegu w Tatrach Zachodnich i Małej Fatrze na Słowacji ogłoszono czwarty, przedostatni stopień zagrożenia lawinowego. W pozostałej części słowackich Tatr obowiązuje 3. stopień.

Jak informuje Horská Záchranná Služba, przez ostatnie trzy dni spadło do 50 centymetrów śniegu. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna zbliża się grubością do dwóch metrów. Najwięcej śniegu spadło w Tatrach Zachodnich i Małej Fatrze, dla których wprowadzono czwarty stopień zagrożenia lawinowego.

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego

Uwaga. Możliwe samoistne zejście lawiny

Ratownicy podkreślają, że warunki są niebezpieczne i łatwo o wywołanie lawiny. Mogą one także schodzić samoistnie.

Kobieta żebrząca na ulicy w KabuluAfganistan. Zdesperowane matki nie jedzą, aby nakarmić dzieci

"Obfite opady w połączeniu z wiatrem tworzą deski i poduszki śnieżne. Stabilność takich formacji jest trudna do oceny i mogą się one uwolnić nawet przy niewielkim obciążeniu. Możliwe jest też samoistne zejście lawiny" - ostrzega w komunikacie Horská Záchranná Služba.

Dolina Żarska. Zamknięto schronisko

Z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego zamknięto schronisko w Dolinie Żarskiej w Tatrach Zachodnich, gdzie pokrywa śnieżna ma ponad 190 centymetrów.

Pożar w ParyżuParyż: pożar w pobliżu Muzeum d'Orsay i siedziby ambadora Niemiec

Służby przewidują, że zagrożenie potrwa jeszcze przez 2 dni. Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w słowackich górach ogłoszono po raz ostatni trzy lata temu.

Więcej o: