Rosyjskie bombowce przeprowadziły patrol na granicy Białorusi. Mogą przenosić ładunki jądrowe

Rosyjski resort obrony poinformował o wspólnym patrolu rosyjskich i białoruskich myśliwców Su-30SM na granicy Białorusi. Bombowce Tu-22M3, zdolne do przenoszenia broni jądrowej, ćwiczyły interakcje z białoruskim lotnictwem i obroną powietrzną.

Rosyjskie i białoruskie myśliwce wspólnie przeprowadziły patrol na granicy Białorusi - poinformowały media w poniedziałek. W niedzielę z kolei amerykańska firma Maxar Technologies opublikowała zdjęcia satelitarne, na których widać sprzęt wojskowy zlokalizowany na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą. Z fotografii wynika, że znajdują się tam m.in. wyrzutnie rakiet i samoloty szturmowe.

Zobacz wideo Łatuszka: Wojsko białoruskie pracuje z armią rosyjską na terenie Białorusi

Granica Białorusi. Rosyjskie i białoruskie bombowce przeprowadziły patrol

Rosyjski resort obrony poinformował, że "załogi myśliwców Su-30SM Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi, w ramach sprawdzenia sił odpowiedzi Państwa Związkowego, przeprowadziły wspólny patrol na białoruskiej granicy". Jak podaje amerykańska telewizja NBC News, Rosja na patrol nad Białorusią wysłała dwa bombowce dalekiego zasięgu, które mogą przenosić broń jądrową.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Myśliwce odbyły lot na wysokości ośmiu tysięcy metrów z prędkością 750 km na godzinę w formacji bojowej, utrzymując minimalne dystanse między maszynami - dodaje "Rzeczpospolita" za Interfax, międzynarodową agencją prasową w Rosji. Opublikowano również fotografie z patrolu, przedstawiające myśliwce uzbrojone w rakiety.

"Związkowa Stanowczość 2022". Białorusko-rosyjskie ćwiczenia wojskowe zaczną się 10 lutego

Białorusko-rosyjskie ćwiczenia "Związkowa Stanowczość 2022" mają zacząć się już wkrótce - 10 lutego i potrwać do 20 lutego. Część oddziałów rosyjskich, które w ostatnich dniach zostały przerzucone na Białoruś, rozlokowano w pobliżu granic Ukrainy i Polski.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak pisaliśmy, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg informował w ostatnich dniach, że Moskwa wysłała do sojuszniczego kraju około 30 tysięcy żołnierzy. Rosyjskie Ministerstwo Obrony informowało, że do obwodu brzeskiego, który graniczy z Polską, dotarły systemy rakietowe S-400 Triumf i myśliwce wielozadaniowe Su-35S. Na Białorusi znajdują się też rosyjskie zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S.

Alaksandr ŁukaszenkaŁukaszenka sieje propagandę Kremla. "Wojna potrwa trzy, cztery dni"

Jake Sullivan, doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Joe Bidena, powiedział: - Uważamy, że istnieje bardzo wyraźna możliwość, że Władimir Putin zleci atak na Ukrainę. Może to przybrać różne formy. Może nastąpić już jutro lub może potrwać jeszcze kilka tygodni.

Sullivan dodał również, że Rosja wciąż ma szansę wybrać dyplomatyczne rozwiązanie.

Więcej o: