Elżbieta II w niedzielę obchodzi 70-lecie panowania. Jak zmieniała się królowa? [ZDJĘCIA]

6 lutego 1952 roku, w dniu śmierci swojego ojca Jerzego VI, księżniczka Elżbieta została królową. Na koronację musiała jednak poczekać i to aż 16 miesięcy. Obecnie jest najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii. Dłużej od niej rządziło tylko trzech władców na świecie.

Elżbieta II została królową Wielkiej Brytanii 6 lutego 1952 roku, gdy miała 25 lat. To właśnie od niedzieli zacznie się platynowy jubileusz rządów królowej Elżbiety II (główne uroczystości przypadną jednak w lecie). Warto zauważyć, że tylko trzech monarchów w historii świata rządziło dłużej, niż Elżbieta II:

  • Król Francji Ludwik XIV rządził przez 72 lata i 110 dni,
  • Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej rządził przez 70 lat i 126 dni,
  • Książę Liechtensteinu Jan II rządził przez 70 lat i 91 dni.
Zobacz wideo Królowa Elżbieta pokroiła tort mieczem

Królowa Elżbieta II w 2022 roku obchodzi 70-lecie zasiadania na tronie

W 1962 roku księżniczka rozpoczęła podroż po krajach Wspólnoty Narodów, w zastępstwie swojego ojca. Razem ze swoim mężem Filipem odwiedziła wówczas 15 krajów, wygłosiła 157 przemówień i wzięła udział w 135 przyjęciach i 50 balach. Podczas pobytu w Kenii Elżbieta otrzymała wiadomość, że jej ojciec król Jerzy VI zmarł na raka gardła.

Na swoją koronację Elżbieta II musiała czekać 16 miesięcy. Powodem była tradycja, zgodnie z którą musi upłynąć odpowiednio dużo czasu od śmierci poprzedniego monarchy. Poza tym istotne były też względy praktyczne. Do przeprowadzenia uroczystości koronacyjnych konieczne było powołanie komitetu, mniejszych komisji i innych jednostek przewidzianych przez protokół, w których musieli znaleźć się przedstawiciele arystokracji oraz ministrowie. To właśnie podczas komitetu pojawił się spór co do transmitowania koronacji przez państwową stację BBC.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Królowa Elżbieta IIWielka Brytania. 19-latek próbował wtargnąć z bronią do zamku Windsor

Transmisję z koronacji Elżbiety II oglądało 20 mln widzów

Transmisja z koronacji Jerzego VI obejmowała jedynie przejazd ulicami Londynu. Jako, że Elżbieta II niespecjalnie lubiła telewizję, to książę Filip - a jednocześnie przewodniczący komitetu ogłosił, że transmisji nie będzie. Później w ramach kompromisu zdecydowano, że kamery staną w narożniku, skąd będzie można przez chwilę nagrać osoby wychodzące z opactwa westminsterskiego.

Minister w rządzie Churchilla przekonał ich jednak, że pokazanie uroczystości w telewizji sprawi, że nie będzie to jedynie koronacja dostępna dla najlepiej urodzonych i możnych, ale też dla zwykłych obywateli. Decyzja ta skutkowała jednak zmianą dla milionów jej poddanych. Aby transmisję mógł obejrzeć każdy mieszkaniec Wielkiej Brytanii, konieczna była modernizacja i rozbudowa infrastruktury telewizyjnej, co skutkowało też tym, że koronacja odbyła się tak późno.

Koronacja Elżbiety II odbyła się 2 czerwca 1953 roku. Transmisję w BBC oglądało 20 milionów 400 tysięcy osób (w statystyki te nie wliczono dzieci).

Epstein Prince AndrewWielka Brytania. Książę Andrzej nie będzie już Jego Królewską Wysokością

Więcej o: