Rosja i Chiny jednym głosem przeciwko dalszemu rozszerzaniu NATO na wschód. Jest wspólne oświadczenie

Chiny i Rosja wydały wspólne oświadczenie, w którym poinformowały, że sprzeciwiają się dalszemu rozszerzaniu NATO. Władimir Putin jest w Pekinie, gdzie będzie uczestniczyć w ceremonii otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Przed ceremonią doszło do rozmów z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, po których obydwa kraje zapowiedziały wzajemne wsparcie.

W piątek Prezydent Rosji Władimir Putin przyjechał do Pekinu na ceremonię otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich. Przed rozpoczęciem ceremonii doszło do spotkania Putina z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Po rozmowie obaj przywódcy wydali wspólne oświadczenie, z którego wynika między innymi, że kraje zacieśniają współpracę polityczną.

Zobacz wideo Czy realne jest zaatakowanie Polski przez Rosję? Gen. Gocuł tłumaczy

Chiny i Rosja. Wspólne oświadczenie

Chiny i Rosja sprzeciwiają się dalszemu rozszerzaniu NATO - napisano we wspólnym komunikacie. Obydwa kraje zapowiedziały wzajemne wsparcie działań dyplomatycznych i wyraziły sprzeciw wobec "zwiększania bezpieczeństwa jednego kraju kosztem bezpieczeństwa drugiego".

Jak wynika z oświadczenia, Chiny zadeklarowały wsparcie Rosji w żądaniach wobec Zachodu dotyczących gwarancji bezpieczeństwa. Obydwa kraje wyraziły sprzeciw wobec formowania sojuszy militarnych i innego rodzaju w regionie Azji i Pacyfiku oraz zaapelowały do NATO o odejście od "zimnowojennego myślenia".

Współpraca Rosji i Chin

Oba kraje zakomunikowały też, że będą wspólnie przeciwdziałać kolorowym rewolucjom oraz mieszaniu się innych państw w wewnętrzne sprawy Rosji i Chin.

Xi Jinping poinformował, że współpraca strategiczna Chin i Rosji "była, jest i pozostanie niewzruszona, a w przyszłości będzie pogłębiana" - podały chińskie media państwowe.

Więcej o: