30 tys. żołnierzy rosyjskich na terenie Białorusi. Szef NATO: to największy przerzut wojsk od czasu zimnej wojny

"Rosyjscy wojskowi rozbili obóz polowy na poligonie brzeskim" - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Podjęte działania mają być "sprawdzianem sił reagowania Państwa Związkowego". Aktywne działania mają rozpocząć się 10 lutego.

- Rosja wysłała na Białoruś w ostatnich dniach około 30 tys. żołnierzy i nowoczesną broń; jest to największy przerzut wojsk do tego kraju od czasu zakończenia zimnej wojny - powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Zobacz wideo Jak ryzyko konfliktu na Ukrainie wpłynie na polską gospodarkę?

Białoruskie ministerstwo poinformowało, że ćwiczenia na poligonie brzeskim już się rozpoczęły. "Białoruscy i rosyjscy żołnierze przećwiczą obronę i walkę z nielegalnymi formacjami zbrojnymi" - podano.

Elitarna jednostka US Army już w Polsce Elitarna jednostka US Army już w Polsce. Błaszczak: Łącznie przybędzie 1700 żołnierzy

Zgrywanie pododdziałów z obu państw ma odbyć się z udziałem "desantu, wojsk zmechanizowanych, załóg czołgowych, bojowych wozów piechoty, oddziałów artyleryjskich i przeciwpancernych".

Takie ćwiczenia mają odbyć się również na innych poligonach - domanowskim, gożskim i osipowickim.

Białoruś. Kolejna dostawa broni rosyjskiej

Ukraiński żołnierz (zdjęcie ilustracyjne) Ukraina nadal czeka na hełmy od Niemiec. "Na razie brak poświadczenia"

"System rakietowy S-400 Triumf ze Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji, zaangażowany w sprawdzianie sił reagowania Państwa Związkowego, został dostarczony na Białoruś"

- poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Rakiety S-400 mają zostać rozmieszczone na poligonie brzeskim, przy granicy z Polską, a następnie objąć dyżur bojowy w systemie obrony przeciwlotniczej Białorusi i Rosji.

Więcej o: