Omikron niesie się w Afryce, odmiany są już trzy. "Niepokojące doniesienia"

- Podwariant omikronu BA.2 został wykryty już w pięciu państwach Afryki: Botswanie, Kenii, Malawi, Senegalu i RPA - poinformowała w czwartek ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Nicksy Gumede-Moeletsi.

Dr Nicksy Gumede-Moeletsi dodała, że doniesienia są "bardzo niepokojące, bo wskazują, że podwariant ten jest trudniejszy do wykrycia od "oryginalnej" wersji omikronu, BA.1".

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

WHO: Omikron rozprzestrzenia się w Afryce

W opublikowanym ostatnio badaniu duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI) wykazano, że podwariant BA.2 jest bardziej zakaźny niż poprzednik i łatwiej infekuje osoby zaszczepione - przekazała przedstawicielka WHO na wirtualnej konferencji prasowej.

Nowy podwariant stał się dominujący m.in. w Danii. Ponadto wykryto go jeszcze m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii.

WHO dzieli wariant omikron na trzy podwarianty - BA.1, BA.2 oraz BA.3.

Jak wynika z najnowszych danych Afrykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w Afryce osiągnęła 10 831 870. Według oficjalnych danych na całym kontynencie wirus spowodował śmierć 240 032 osób. Do krajów z największą liczbą zakażeń należą Afryka Południowa, Maroko, Tunezja i Etiopia.

WHO podaje, że tylko 11 procent mieszkańców Afryki jest w pełni zaszczepionych. Wskaźnik szczepień musi wzrosnąć sześciokrotnie, jeśli kontynent ma osiągnąć cel 70 procent. wyznaczony na połowę tego roku. 

*

PAP

ska/ akl/, red. kn

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: