Wielka Brytania. Źródła w rządzie o decyzji Johnsona: Nie będzie już codziennych statystyk ws. COVID

Brytyjski rząd w ramach planu życia z COVID-19 zamierza najpóźniej do Wielkanocy zaprzestać publikowania codziennych statystyk zakażonych, hospitalizowanych i zmarłych z powodu koronawirusa - podał w środę dziennik "The i", powołując się na źródło rządowe.

- Premier Boris Johnson zaznaczył Wielkanoc jako ostateczny termin, w którym codzienne statystyki na temat COVID-19 przestaną być opublikowane w ich obecnej formie. W idealnej sytuacji, jeśli obecny trend spadkowy w liczbie zgonów będzie trwał, przyspieszy on ten termin - mówi cytowane przez "The i" wysokie źródło rządowe w Wielkiej Brytanii.

Downing Street, Departament Zdrowia i Opieki Społecznej oraz brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) jak dotąd nie skomentowały oficjalnie tych doniesień.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Wielka Brytania. Rząd skończy z codziennymi statystykami covidowymi

Brytyjski rząd stoi na stanowisku, że nie da się całkowicie wyeliminować COVID-19, więc trzeba zacząć traktować tę chorobę jak sezonową grypę. Wobec poprawiającej się sytuacją epidemicznej w zeszłym tygodniu w Anglii przestały obowiązywać niemal wszystkie restrykcje covidowe, włącznie z nakazem noszenia maseczek w sklepach i transporcie publicznym. Zapowiedziano też, że najpóźniej 24 marca obowiązek izolacji przez zakażonych zostanie zastąpiony zaleceniem. W pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa te restrykcje, które obowiązywały bezpośrednio przed pojawieniem się wariantu omikron, w większości nadal jeszcze pozostają w mocy.

Tymczasem w środę podano, że w ciągu ostatniej doby w Anglii, Walii i Irlandii Północnej wykryto 88 tys. zakażeń i stwierdzono 534 zgony z powodu COVID-19. To oznaczałoby najwyższą dobową liczbę zgonów od końca lutego 2021 roku, ale ten nieoczekiwanie wysoki bilans może być efektem dokonanej od wtorku zmiany w metodologii ich liczenia w Anglii. Łączne statystyki zakażeń i zgonów z ostatnich siedmiu dni - odpowiednio 624 tys. oraz 1806 - są wciąż nieznacznie niższe niż były w poprzednich siedmiu dniach.

*

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/, red. kn

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: