Malta. Ciało zamordowanej 29-latki wydane do Polski. Pogrzeb odbędzie się w sobotę

Ciało zamordowanej na Malcie 29-letniej Polki zostało wydane rodzinie, a jej pogrzeb odbędzie się w sobotę w Polsce - poinformował we wtorek dziennik "Malta Today". Policja określiła morderstwo Polki "przypadkowym aktem przemocy", co wywołało sprzeciw organizacji wspierających kobiety. W efekcie premier Malty ogłosił 1 lutego, że kobietobójstwo stanie się w kraju odrębnym przestępstwem.

Gazeta poinformowała, że rodzinie zmarłej Polki na sprowadzenie jej ciała do kraju i pochówek udało się zebrać 36 tys. z oczekiwanych 20 tys. euro.

Zobacz wideo Piekło kobiet. Przemoc seksualna to w Polsce codzienność

Morderstwo 29-letniej Polki na Malcie. Podejrzany miał wypełniać "boże dzieło", a potem słyszeć głos diabła

Ciało 29-letniej Pauliny D. znaleziono wczesnym rankiem 2 stycznia na promenadzie w mieście Sliema na wschodzie Malty. Na zwłoki kobiety natrafił przypadkowy przechodzień. Obrażenia głowy i fakt, że ciało Polki było pozbawione części ubrań, wskazywały policji na morderstwo z motywem seksualnym. Przypuszczenia potwierdziła sekcja zwłok - 29-latka została zgwałcona, a następnie uduszona.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Podejrzanym w sprawie jest 20-letni Abner Aquilina, którego oskarżono o gwałt i morderstwo. W trakcie przesłuchania miał zeznawać, że początkowo był przekonany, iż "wypełnia wolę Boga", ale tuż przed atakiem miał usłyszeć głos samego diabła. Wiadomo, że Aquilina przebywał na zwolnieniu warunkowym za drobne przestępstwo popełnione dwa lata temu. W przeszłości miał również problem z narkotykami, urojeniami i borykał się z paranoicznymi zachowaniami. Mężczyzna po zatrzymaniu trafił do szpitala psychiatrycznego, przebywa obecnie w areszcie.

Malta, promenada, na której znaleziono ciało martwej PolkiMalta. Nowe informacje ws. morderstwa 29-letniej Polki

Malta. Kobietobójstwo jako odrębna kategoria przestępstwa

Śledczy twierdzą, że mężczyzna nie znał wcześniej swojej ofiary. Co więcej, maltańska policja określiła morderstwo Polki jako przypadkowy akt przemocy, nieumotywowany płcią ofiary. Oświadczenie to potępiły kobiece organizacje, które twierdzą, że stanowisko policji świadczy o braku wiedzy i wrażliwości na problem przemocy wobec kobiet - podał w środę dziennik "Malta Today".

Działaczki apelowały do ministra sprawiedliwości, by kobietobójstwo zostało skategoryzowane w kodeksie karnym jako odrębne przestępstwo. Szef resortu stwierdził, że nie ma takiej potrzeby, bo za zabójstwo na Malcie czeka możliwie najwyższa kara - dożywocie.

Ostatecznie, po wielu konsultacjach w sprawie, premier Robert Abela ogłosił we wtorek 1 lutego, że kobietobójstwo stanie się odrębnym przestępstwem. Abela napisał na Facebooku, że jest "usatysfakcjonowany" rezultatem rozmów i zmianami mającymi wzmocnić walkę z przemocą ze względu na płeć. Dodał, że w najbliższych dniach rząd Malty ogłosi więcej szczegółów.

Potrzebujesz pomocy?

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Pamiętaj, jeżeli Ty lub bliska Ci osoba padła ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc na Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 801 120 002 lub pod numer 112. Więcej informacji >>>

Więcej o: