Watykan. Najnowsze zdjęcie Benedykta XVI. Emerytowanego papieża trudno już rozpoznać

Najnowsze zdjęcie Benedykta XVI obiegło internet. Papież emeryt, który w 2013 roku zrezygnował z piastowania funkcji zwierzchnika Stolicy Apostolskiej, rzadko pojawia się publicznie. Dlatego każde jego zdjęcie lub film budzą ciekawość. Ostatnia fotografia pokazuje, że czas nie oszczędza Josepha Ratzingera.

Joseph Ratzinger został wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 roku. Był następcą Jana Pawła II. Niemiecki kardynał przybrał imię Benedykt XVI i nową funkcję sprawował do 28 lutego 2013 roku, kiedy postanowił przejść na emeryturę. Jego rezygnacja była pierwszym taki przypadkiem od 4 lipca 1415 roku i przymusowego złożenia urzędu przez Grzegorza XII. 

Zobacz wideo Biskup Milewski przeprasza za milczenie polskich biskupów w sprawach związanych z pedofilią

Watykan. Najnowsze zdjęcie papieża Benedykta XVI obiegło media społecznościowe

Benedykt XVI ma 94 lata. Niestety, jego słuszny wiek sprawia, iż coraz trudniej mu walczyć z dolegliwościami. Emerytowany papież jest bowiem coraz bardziej schorowany. Boryka się m.in. z postępującym paraliżem, który polega na degeneracji połączeń nerwowych odpowiedzialnych za ruch mięśni.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie ProkocimiuJest porozumienie lekarzy i dyrekcji szpitala dziecięcego w Prokocimiu

Według informacji z najbliższego otoczenia Benedykta XVI wynika, że obecnie porusza się on na wózku, z którego może wstać, aby wykonać kilka kroków. Mimo to emerytowany papież pozostaje aktywny i nadal stara się przyjmować gości. Poniższe zdjęcie Josepha Ratzingera, który był zwierzchnikiem Stolicy Piotrowej przez 2873 dni, wykonane zostało 31 stycznia w Ogrodach Watykańskich. Szczególną uwagę zwracają siniejące ręce, które mogą być oznaką walki z chorobą Charcota. 

Śledztwo niemieckiego Kościoła wskazuje na zaniedbania Josepha Ratzingera z czasów arcybiskupstwa Monachium 

Niemiecki dziennik "Der Tagesspiegel" poinformował kilka dni temu, że ze strony Josepha Ratzingera - gdy był arcybiskupem Monachium, miało dochodzić do zaniedbań w sprawie księży oskarżanych o przemoc seksualną.

Dochodzenie prowadzone jest w Niemczech przez tamtejszy Kościół, a z raportu wynika, że w latach 1977-1982, gdy emerytowany papież był arcybiskupem Monachium, nie zrobił nic przeciwko duchownym oskarżonym o nadużyciaRaport wymienia jedynie dwa przypadki księży, którzy zostali ukarani za nadużycia przez ówczesnego arcybiskupa, ale pozwolono im kontynuować posługę.

W oświadczeniu papież emeryt zaprzeczył swojej odpowiedzialności, ale eksperci nie uważają jego stanowiska za wiarygodne. Przypomnijmy, iż postępowanie wobec przełożonych kościelnych w sprawie możliwego tuszowania pedofilii jest możliwe w Kościele katolickim od 1 czerwca 2019 r. gdy papież Franciszek wprowadził instrukcję Vos estis lux mundi. Na jej podstawie ukaranych zostało już kilkunastu polskich biskupów.

Rzeczniczka PiS Anita CzerwińskaPiS znalazło winnego odrzucenia "Lex Kaczyński". "Niestety opozycja"

Więcej o: