Ukraina zwiększy swoją armię o 100 tys. Jest deklaracja Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o zwiększeniu liczebności ukraińskich sił zbrojnych o 100 tys. żołnierzy w ciągu trzech lat. W przemówieniu w parlamencie wezwał do zachowania spokoju w związku z sytuacją na granicy.
Zobacz wideo Czy realne jest zaatakowanie Polski przez Rosję? Gen. Gocuł tłumaczy

Wołodymyr Zełenski wystąpił przez ukraińskim parlamentem przed wizytą szefów rządów Wielkiej Brytanii i Polski. - Ten dekret [został przygotowany - red.] nie dlatego, że wkrótce będziemy mieli wojnę, ale po to, aby w przyszłości zapanował pokój na Ukrainie - podkreślił, cytowany przez agencja Reutera, prezydent.

- Musimy być zjednoczeni w polityce wewnętrznej. Możecie być w opozycji do rządu, ale nie możecie być w opozycji do Ukrainy. Możecie pogardzać rządem, prezydentem, ale nie możecie pogardzać własnymi ludźmi, siać paniki w celu osiągnięcia politycznych korzyści, utrzymywać ludzi w stanie niepokoju - dodał Zełenski. - Nikt nie decyduje o naszym losie za naszymi plecami - zaznaczył.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Granica Polski i BiałorusiStraż Graniczna: Białoruscy żołnierze strzelili z broni sygnałowej

Wizyta Morawieckiego w Kijowie

Tymczasem w Kijowie rozpoczęło się spotkanie premierów Polski i Ukrainy. Mateusz Morawiecki i Denys Szmyhal rozmawiają o sprawach bezpieczeństwa oraz gospodarce.

Ukraińskie media piszą o możliwym nowym polsko-ukraińsko-brytyjskim formacie współpracy. W poniedziałek Polska zadeklarowała przekazanie Ukrainie kilkudziesięciu tysięcy sztuk amunicji, a wcześniej deklarowała wsparcie polityczne. "Polska jest gotowa przekazać Ukrainie pomoc militarną" - poinformował na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Po spotkaniu premierzy Morawiecki i Szmyhal zaplanowali konferencję prasową. Następnie szef rządu spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Wsparcie militarne przekazują Ukrainie już Stany Zjednoczone. Jak informują władze Ukrainy, do tej pory USA przekazały naszym wschodnim sąsiadom około 500 ton sprzętu wojskowego.

Antony BlinkenRosja przekazała USA pisemną odpowiedź ws. sytuacji na Ukrainie

Więcej o: