BBC o "nowym sojuszu na politycznej mapie świata". Chodzi o Polskę, Ukrainę i Wielką Brytanię

Polska, Ukraina i Wielka Brytania zawiążą sojusz polityczny - podaje nieoficjalnie ukraiński oddział BBC. Szczegóły nie są na razie znane, wiadomo natomiast, że jego celem ma być "przeciwdziałanie rosyjskiemu zagrożeniu i wspólna praca na rzecz przyszłości bezpieczeństwa europejskiego".

We wtorek z wizytą w Kijowie pojawi się premier Mateusz Morawiecki. Ma spotkać się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Na Ukrainę udaje się w tym tygodniu także premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

BBC podaje, że nie jest wykluczone, że te wizyty mogą być spowodowane "zapowiedzią utworzenia sojuszu". Informator z biura prezydenta Zełenskiego przekazał BBC, że negocjacje trwają i są dopracowywane szczegóły".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Głównymi zadaniami sojuszu regionalnego powinno być przeciwdziałanie rosyjskiemu zagrożeniu i wspólna praca na rzecz przyszłości bezpieczeństwa europejskiego" - podaje BBC.

- To próba znalezienia przyjaciół, partnerów i pomocy w tym krytycznym momencie - komentuje ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko. Prace nad zawiązanie sojuszu miały być zainicjowane przez Ukrainę w grudniu.

Portal Gazeta.pl zwrócił się do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych z prośbą o stanowisko. Czekamy na odpowiedź.

Zobacz wideo Jaka jest pozycja Polski w NATO? Gen. Gocuł: Utraciliśmy wiarygodność

Ukraina do Rosji: Wycofajcie wojska

Szef ukraińskiej dyplomacji zaapelował w weekend do Rosji o wycofanie wojsk znad wspólnej granicy.

"Jeśli rosyjscy politycy mówią serio o tym, że nie chcą nowej wojny, Rosja musi dalej angażować w działania dyplomatyczne i wycofać żołnierzy" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba.

Dodał, że chodzi także o rosyjskie wojska znajdujące się terytoriach "tymczasowo okupowanych" przez Rosję. "Dyplomacja to jedyna rozsądna droga" - napisał Dmytro Kułeba.

Wzdłuż granicy z Ukrainą Rosja rozmieściła ponad 100 tysięcy żołnierzy wraz z ciężkim sprzętem. Kraje zachodnie grożą Rosji sankcjami za ewentualny atak na Ukrainę.

Więcej o: