Kreml odpowiada na stanowisko NATO. "O dalszych działaniach będzie decydował prezydent Putin"

Kraje NATO odrzuciły żądania Rosji ws. gwarancji bezpieczeństwa. - Nie ma w tym dokumencie pozytywnej reakcji na nasze główne pytanie - powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
Zobacz wideo Jak Polska chce dozbroić Ukrainę? Ociepa: To jest pytanie z natury wrażliwych

Jak informowaliśmy, Rosja otrzymała od USA pisemną odpowiedź na żądania dotyczące tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa. Dokument dostarczył w środę wieczorem do siedziby MSZ w Moskwie amerykański ambasador John Sullivan.

- Podtrzymaliśmy podstawowe zasady dotyczące suwerenności Ukrainy i prawa narodów do wyboru sojuszy - przekazał szef dyplomacji USA Antony Blinken. Jak podaje CNN, polityk zaznaczył, że Waszyngton zaproponował Moskwie środki zapewniające wzajemną transparentność w sprawie sił na Ukrainie. USA proponują także Rosji wzajemne ograniczenia w kwestii ćwiczeń wojskowych i kontroli zbrojeń. Blinken zaznaczył, że USA nie złamią zasad współpracy z Europą.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Antony Blinken po konferencji prasowej"WSJ" ujawnia, co Amerykanie zaproponowali Rosjanom. Polski wątek

Kreml odpowiada

W czwartek Rosja odpowiedziała na dokument przekazany przez USA. - Wydaje się, że Stany Zjednoczone i NATO nie wzięły pod uwagę obaw Rosji dotyczących gwarancji bezpieczeństwa przy opracowywaniu odpowiedzi na propozycje Moskwy - powiedział, cytowany przez agencję TASS, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

- Jeśli chodzi o treść dokumentu, jest tam reakcja, która pozwala liczyć na początek poważnego dialogu, ale na tematy drugorzędne. Nie ma w tym dokumencie pozytywnej reakcji na nasze główne pytanie - powiedział z kolei rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

O dalszych działaniach Rosji będzie decydował prezydent Władimir Putin

- dodał.

Czego chce Moskwa?

Rosja chce, aby Sojusz zrezygnował z przyjęcia Gruzji i Ukrainy oraz wycofał swoje oddziały z państw, które podpisały Pakt Północnoatlantycki po 1997 r. W tym gronie jest Polska oraz 13 innych krajów.

Do tej pory w Waszyngtonie i Brukseli wielokrotnie powtarzano Moskwie, że nie ma prawa ingerować w procesy integracyjne suwerennych państw. Jednocześnie, w związku z gromadzeniem przez Rosję znacznych sił wojskowych w pobliżu ukraińskiej granicy, państwa NATO i Stany Zjednoczone zapowiedziały, że są gotowe w przypadku agresji na Ukrainę nałożyć na Rosję dotkliwe sankcje.

W Moskwie i Brukseli oświadczono, że atak na Ukrainę nie pozostanie bez odpowiedzi.

minister spraw zagranicznych ChinChiny. Apel o powstrzymanie się od eskalacji napięć związanych z Ukrainą

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami"

>>> Wylicytuj metamorfozę z Avanti24.pl

Więcej o: