Korea Północna przeprowadziła szósty w tym roku test rakietowy. "Godne ubolewania"

Korea Północna po raz szósty w tym miesiącu przeprowadziła testy rakietowe. Tym razem dwa pociski skierowane w kierunku Morza Japońskiego przeleciały ok. 190 km. Premier Japonii nazwał te działania "godnymi ubolewania"
Zobacz wideo Korea Północna nadal posiada co najmniej 13 baz nuklearnych

Jak poinformowała agencja Kyodo za południowokoreańskim wojskiem, w czwartek 27 stycznia koło godziny 8 Korea Północna wystrzeliła dwa pociski. Są to prawdopodobnie pociski batalistyczne krótkiego zasięgu, które zostały skierowane w stronę północno-wschodnią, w kierunku Morza Japońskiego. To już kolejne takie działanie.

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski batalistyczne

Tym razem pociski osiągnęły wysokość ok. 20 km i przeleciały ok. 190 km. Według japońskiego rządu ładunki prawdopodobnie rozprysły się w morzu, nie otrzymano doniesień o uszkodzeniach w związku z ostrzałem. Premier Japonii Fumio Kishida nazwał te działania "godnymi ubolewania" i podkreślił, że są one sprzeczne z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ, a Tokio złożyło w ich sprawie protest. 

Korea Północna grozi próbami jądrowymi. To odpowiedź na 'wrogą politykę' USAKorea Północna grozi próbami jądrowymi. To odpowiedź na "wrogą politykę" USA

Jak podaje Agencja Reutera, Korea Północna przekazała w tym miesiącu, że zamierza wzmocnić obronę przed Stanami Zjednoczonymi i rozważa wznowienie "wszelkich czasowo zawieszonych działań". Kraj broni testów rakietowych jako prawa do samoobrony. Rzecznik Departamentu Stanu USA potępił ataki, nazywając je naruszeniem wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także podkreślił, że są one zagrożeniem dla sąsiadów komunistycznej Północy oraz społeczności międzynarodowej. Jak przekazał, Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w podejście dyplomatyczne i wzywają do dialogu. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Granica Korei Północnej i PołudniowejKorea Płn wystrzeliła "niezidentyfikowany pocisk". Pierwszy w tym roku

Kolejne testy rakietowe Korei Północnej

W ostatnim czasie południowokoreańskie wojsko przeprowadziło serię testów rakietowych - w tym roku to już szóste takie działanie. Pierwszy test miał miejsce 5 stycznia, gdy kraj wystrzelił "niezidentyfikowany pocisk", który po przeleceniu 500 km spadł do morza. We wtorek 25 stycznia także wystrzelone zostały dwa pociski manewrujące. - Reżim [Kim Dzong Una - red.] rozwija imponującą różnorodność broni ofensywnej pomimo ograniczonych zasobów i poważnych wyzwań ekonomicznych - powiedział cytowany przez Agencję Reutera profesor spraw międzynarodowych na Uniwersytecie Ewha w Seulu Leif-Eric Easley/

***

Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Więcej o: