USA. Szpital odmówił pacjentowi przeszczepu. Powodem miał być brak szczepienia przeciw COVID-19

Szpital w Bostonie (USA) miał odmówić pacjentowi przeszczepu serca. Ojciec 31-latka twierdzi, że powodem odmowy miał być brak szczepienia przeciw COVID-19. Placówka wydała oświadczenie w sprawie.

DJ Ferguson to 31-latek, który ma problemy z sercem, objawiające się m.in. tym, że jego płuca zalewane są krwią oraz płynami. Mężczyzna potrzebuje przeszczepu serca, dlatego 26 listopada ubiegłego roku trafił do Brigham and Women's Hospital zlokalizowanego w Bostonie (USA). 

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

USA. Szpital odmówił 31-latkowi przeszczepu. Rodzina twierdzi, że to przez brak szczepienia 

Jak podaje BBC, ojciec 31-latek został skreślony z listy oczekujących na przeszczep ze względu na brak szczepienia przeciwko COVID-19. Dodał również, że jego syn nie zaszczepił się, gdyż szczepionka jest sprzeczna z jego "podstawowymi zasadami" - On w nią nie wierzy - tłumaczył mężczyzna. - To jest jego ciało i jego wybór - oświadczył.

Protest antyszczepionkowców na placu przed Zgromadzeniem Narodowym w SofiiSzturm antyszepionkowców na budynek bułgarskiego parlamentu. Starcia z policją

Szpital skarży się na niedobór organów. Na przeszczep trzeba czekać ponad pięć lat

- Biorąc pod uwagę niedobór narządów, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić, że pacjent, który otrzyma przeszczepiony narząd, będzie miał największe szanse na przeżycie - poinformował w BBC rzecznik Brigham and Women's Hospital. Jak dodał, szczepionka przeciwko COVID-19 jest wymagana, by zwiększyć szanse na udaną operację oraz zoptymalizować szansę na przeżycie pacjenta po wykonanym przeszczepie.  

- Narządów jest niewiele, nie zamierzamy rozdawać ich komuś, kto ma niewielkie szanse na życie, podczas gdy inni, którzy są zaszczepieni, mają większe szanse na przeżycie po operacji - powiedział CBS News dr Arthur Caplan, szef etyki medycznej w NYU Grossman School of Medicine. Zwrócił również uwagę, że dla pacjenta po przeszczepie, nawet zwyczajne przeziębienie może okazać się śmiertelne.

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W opublikowanym przez szpital oświadczeniu poinformowano również o niedoborze organów. Wynika z niego, że większość ze 100 tysięcy osób oczekujących na listach na przeszczepy narządów, nie otrzyma go w ciągu pięciu najbliższych lat. 

Epidemia koronawirusa w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)COVID-19. Hospitalizowani pacjenci bardziej narażeni na nawrót lub śmierć

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: