Rosja dostała od USA odpowiedź ws. gwarancji bezpieczeństwa. "Przedstawiliśmy własne propozycje"

Rosja otrzymała od USA pisemną odpowiedź na żądania dotyczące tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa. Dokument dostarczył dziś wieczorem do siedziby MSZ w Moskwie amerykański ambasador John Sullivan. - Podtrzymaliśmy fundamentalne zasady i przedstawiliśmy własne propozycje - przekazał Anthony Blinken, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych. Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że "Sojusz odrzucił żądania Moskwy".

- W pisemnej odpowiedzi na propozycje Rosji podtrzymaliśmy podstawowe zasady dotyczące suwerenności Ukrainy i prawa narodów do wyboru sojuszy - przekazał w środę szef dyplomacji USA Antony Blinken. Jak podaje CNN, polityk zaznaczył, że Waszyngton zaproponował Moskwie środki zapewniające wzajemną transparentność w sprawie sił na Ukrainie.

USA proponują także Rosji wzajemne ograniczenia w kwestii ćwiczeń wojskowych i kontroli zbrojeń. 

- Dokument jasno wykłada podstawowe zasady, do których jesteśmy zobowiązani i które podtrzymujemy. Zawiera również wiele informacji, które już zostały przez nas powiedziane publicznie - kontynuował.

Więcej najnowszych informacji o sytuacji na Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kliczko: "Jesteśmy gotowi bronić naszego miasta"

- Nie będzie zamknięcia otwartych drzwi NATO - mówił dalej Blinken. 

Sekretarz stanu dodał, że równocześnie przekazana została odpowiedź Sojuszu, która wzajemnie uzupełnia się z odpowiedzią USA. Zapewnił, że jej treść jest zgodna z tym, co publicznie dotąd mówili przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena.

Blinken dodał, że treść dokumentu nie zostanie upubliczniona, bo "potrzebne są czas i przestrzeń do prowadzenia poufnych rozmów".

Władze Ukrainy i państwa zachodnie uważają, że zgromadzenie przez Federację Rosyjską około 100 tysięcy żołnierzy przy ukraińskiej granicy to celowe działanie, które ma wywierać presję na rząd w Kijowie. Wielu ekspertów mówi wprost o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Żądania w sprawie gwarancji bezpieczeństwa wysunął w grudniu prezydent Rosji Władimir Putin. Są one skierowane do NATO i oddzielnie do Stanów Zjednoczonych.

Stoltenberg: NATO odrzuca żądania Moskwy

Sekretarz generalny NATO wezwał Rosję do zmniejszenia napięcia na Ukrainie i wokół niej oraz wznowienia dialogu. Jens Stoltenberg poinformował o przekazaniu na piśmie odpowiedzi na żądania Rosji dotyczące gwarancji bezpieczeństwa. Sojusz odrzucił żądania Moskwy, by nie rozszerzać się na wschód i wycofać wojska z Europy Środkowej.

Gwarancja bezpieczeństwa Rosji. Czego oczekuje Moskwa?

Rosja chce, aby Sojusz zrezygnował z przyjęcia Gruzji i Ukrainy oraz wycofał swoje oddziały z państw, które podpisały Pakt Północnoatlantycki po 1997 r. W tym gronie jest Polska oraz 13 innych krajów.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe BidenUSA i sojusznicy rozważają umieszczenie kolejnych żołnierzy w Europie

Do tej pory w Waszyngtonie i Brukseli wielokrotnie powtarzano Moskwie, że nie ma prawa ingerować w procesy integracyjne suwerennych państw. Jednocześnie, w związku z gromadzeniem przez Rosję znacznych sił wojskowych w pobliżu ukraińskiej granicy, państwa NATO i Stany Zjednoczone zapowiedziały, że są gotowe w przypadku agresji na Ukrainę nałożyć na Rosję dotkliwe sankcje.

Ukraińskie myśliwce Su-27Gazeta.pl rozmawia z ukraińskim oficerem

W Moskwie i Brukseli oświadczono, że atak na Ukrainę nie pozostanie bez odpowiedzi.

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami

Więcej o: