Rosja przerzuca wojska desantowe w pobliże Ukrainy. Spadochroniarze w Brześciu pod polską granicą

Rosja przerzuca wojska desantowe w pobliże ukraińskiej granicy - napisał portal analityczny Conflict Intelligence Team. Z ustaleń CIT wynika, że rosyjscy żołnierze pojawili się w Brześciu na Białorusi, tuż przy granicy z Polską.

Portal Conflict Intelligence Team powołuje się na dane z otwartych źródeł. Między innymi odnalazł w internecie film, pokazujący wojskowy transport w rejonie Briańska. Na platformie kolejowej, według analityków, miały się znajdować transportery i ciężarówki wykorzystywane przez wojska desantowe.

Z kolei na podstawie zdjęć udostępnionych na stronie ministerstwa obrony Białorusi CIT stwierdza, że w Brześciu pojawił się pociąg z rosyjskimi spadochroniarzami.

Zobacz wideo Dlaczego inwigilowano Giertycha Pegasusem? Dwa główne wątki: przeszłość i... Tusk

Rosja przerzuca wojska desantowe w pobliże Ukrainy. Spadochroniarze w Brześciu

Krótki komunikat na stronie białoruskiego resortu to potwierdza. Obok zdjęć żołnierzy jest krótka informacja o "rozładowaniu" jednostki spadochroniarzy na stacji kolejowej w Brześciu. Jak czytamy, jednostka ma wziąć udział w "inspekcji sił reagowania Państwa Związkowego na terenie Białorusi". 

Eksperci CIT wcześniej informowali o przegrupowaniu żołnierzy ze Wschodniego Okręgu Wojskowego na Białoruś oraz do rosyjskich obwodów graniczących z Ukrainą. Portal przypomina, że Moskwa od jesieni gromadzi wojska w pobliżu ukraińskiej granicy. Jednocześnie przerzuca siły na Białoruś, gdzie w lutym mają się rozpocząć rosyjsko-białoruskie manewry.

Oficjalnie ministerstwo obrony tłumaczy, że przerzut wojsk jest związany z ćwiczeniami, a Kreml odrzuca oskarżenia o przygotowywanie ataku na Ukrainę. Państwa NATO zapowiedziały, że nie pozostaną obojętne, gdyby doszło do rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj i zagroziły Rosji dotkliwymi sankcjami.

Tymczasem w środę rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że ponad 20 okrętów i inne jednostki biorą udział w manewrach Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym. Rosja o początku ćwiczeń informowała dzień wcześniej.

Żołnierz (zdjęcie ilustracyjne) Rosja unika inspekcji wojskowej w ramach OBWE. "Zagrożenie bezpieczeństwa"

Ukraina otrzymała od USA i Wlk. Brytanii tysiące pocisków przeciwpancernych

Ukraina w ostatnich dniach otrzymała od USA i Wielkiej Brytanii tysiące nowoczesnych pocisków przeciwpancernych. Transporty z pomocą wojskową przybywają do Kijowa drogą lotniczą. Mają podwyższyć zdolności bojowe ukraińskiej armii.

Jak informuje, powołując się na swoje źródła, Jurij Butusow - z ukraińskiego portalu cenzor.net jedynie w tym miesiącu na Ukrainę przybyło 700 amerykańskich przeciwpancernych rakiet Javelin, a także 2200 brytyjskich przeciwpancernych ręcznych wyrzutni NLAW. Jest to skuteczna broń najnowszej generacji. Broń przybyła w dwóch lotniczych brytyjskich transportach i trzech amerykańskich samolotach. Jak czytamy, obecnie Ukraina posiada już 1200 rakiet Javelin, wraz ze 150 systemami do ich odpalania, ale też 2200 systemów NLAW. Ponadto Ukraina ma 7800 przeciwpancernych pocisków kierowanych rodzimej produkcji - Stugna, Korsar i Barier. W ocenie ekspertów dostarczana z zachodu nowoczesna broń przeciwpancerna zdolna jest osłabić rosyjski potencjał w przypadku ewentualnej agresji na Ukrainę.

Andrej Plenković, premier Chorwacji Premier Chorwacji przeprasza za prezydenta. Porównał go do "rosyjskiego urzędnika"

Więcej o: