Rosja unika inspekcji wojskowej w ramach OBWE. Uważa to za zagrożenie bezpieczeństwa

Rosja pod pretekstem zagrożeń epidemicznych wynikających z pandemii koronawirusa, odwołała zaplanowaną na ten tydzień inspekcję uzbrojenia w zachodniej części kraju. O takim stanowisku Moskwy poinformowało ministerstwo obrony Łotwy. Tamtejsi oficerowie mieli udać się do Rosji na rutynową kontrolę.

Inspekcje wojskowe w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przeprowadzane są na podstawie umowy z 2011 roku zatytułowanej "Dokument Wiedeński w sprawie środków budowy zaufania i bezpieczeństwa". Są to rutynowe działania, jednak tym razem Rosja nie zamierza na ich zezwolenie w granicach swojego terytorium. 

Zobacz wideo Czy czeka nas atak Rosji na Ukrainę? Kwaśniewski: Sytuacja z Ukrainą jest trudna

Łotwa poinformowała, że Rosja odwołała inspekcję w ramach OBWE

Łotewscy oficerowie mieli udać się do obwodów briańskiego i smoleńskiego na rutynową kontrolę uzbrojenia, zaplanowaną w ramach OBWE, której jednym z członków jest Rosja. Ministerstwo obrony Łotwy poinformowało jednak, że do tego nie dojdzie. 

"Rosja odwołała inspekcję kontrolną OBWE, która miała być przeprowadzona przez przedstawicieli Łotwy, pod pretekstem problemów związanych z pandemią COVID-19" - napisano na twitterowym koncie resortu. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Andrej Plenković, premier Chorwacji Premier Chorwacji przeprasza za prezydenta. Porównał go do "rosyjskiego urzędnika"

Moskwa nie ustosunkowała się do komunikatu Rygi. Jedynie anonimowy urzędnik z ministerstwa obrony Rosji przekazał agencji AFP, że "cała Europa odwołała inspekcje" z powodu pandemii.

Ryga: Pandemia wydaje się nie mieć wpływu na koncentrację wojsk na granicy z Ukrainą

Nieoficjalny komunikat Moskwy mija się z prawdą. AFP poinformowało, że rzecznik OBWE potwierdził, iż "większość państw członkowskich odłożyła działania weryfikacyjne na początku pandemii", jednakże podkreślił, że od 2021 r. "większość z nich powróciła do działań, mających na celu utrzymanie środków bezpieczeństwa".

Ministerstwo obrony Łowy zauważyło, że pandemia "nie wydaje się mieć wpływu na koncentrację wojsk rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy", sugerując, iż Rosja po prostu unika kontroli ze względu na swoje działania. 

Warto podkreślić, iż w ostatnich dniach rosyjskie wojsko jest bardzo aktywne. Dziś siły rosyjskiej Floty Północnej rozpoczęły działania na Morzu Barentsa oraz przybrzeżnych poligonach w ramach ćwiczeń z Arktyczną Grupą Ekspedycyjną.Za to w lutym Rosja zaplanowała manewry u wybrzeży Irlandii.

*****

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Virus Outbreak Germany Sankcje na Rosję tak, ale z wyjątkami. Niemcy walczą o kluczowy sektor

Więcej o: