Rosja rozpoczęła działania na Morzu Barentsa. W manewrach udział bierze ponad tysiąc żołnierzy

Siły rosyjskiej Floty Północnej rozpoczęły działania na Morzu Barentsa oraz przybrzeżnych poligonach w ramach ćwiczeń z Arktyczną Grupą Ekspedycyjną - poinformowała w środę rosyjska agencja prasowa TASS. Jak podała służba prasowa floty, w ćwiczeniach bierze udział około 1,2 tys. żołnierzy, 30 statków, 140 jednostek sprzętu wojskowego oraz 20 samolotów.

"Siły i oddziały Floty Północnej rozpoczęły ćwiczenia praktyczne w ramach ćwiczenia z Arktyczną Grupą Ekspedycyjną, które prowadzone są pod okiem dowódcy floty admirała Aleksandra Moisejewa" - przekazała Flota Północna. Działania na morzu odbywają się zgodnie z planem szkolenia dla Rosyjskich Sił Zbrojnych na 2022 rok.

Zobacz wideo Ostrzał i desant z powietrza. Ćwiczenia flot u wybrzeży Iranu

Rosja. W ćwiczeniach Floty Północnej weźmie udział 1,2 tysięcy żołnierzy

Ćwiczenia, w których udział weźmie około 1,2 tys. żołnierzy, ok. 140 jednostek sprzętu wojskowego i specjalnego, 20 samolotów oraz 30 okrętów mają ocenić poziom przygotowania wojska do prowadzenia działań na rzecz rozwiązywania sytuacji kryzysowych w rejonie Oceanu Arktycznego - podaje TASS.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Protesty w KazachstanieKazachstan. Ponad 2 600 żołnierzy z poradzieckiej ODKB tłumi zamieszki

"Sprawdzona zostanie spójność działań grup taktycznych okrętów i jednostek pływających, jednostek wojsk przybrzeżnych w trakcie wspólnych misji szkoleniowo-bojowych" - poinformowała flota. Siły rosyjskiej Floty Północnej pracują nad kwestią ochrony łączności Północnej Drogi Morskiej i obrony garnizonów floty.

W lutym rosyjskie wojska rozpoczną ćwiczenia u wybrzeży Irlandii 

Manewry rosyjskich okrętów na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Irlandii zostały zapowiedziane na 3-8 lutego. Przeprowadzenie ćwiczeń wojskowych w obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej innego państwa jest zgodne z międzynarodowym prawem morza, mimo to Irlandczycy odbierają to jako zagrożenie dla kraju. Ambasador Rosji w Irlandii Jurij Fiłatow powiedział, że obawy Irlandczyków są "mocno przesadzone", a ćwiczenia "nie są w żaden sposób zagrożeniem dla Irlandii ani nikogo innego". Irlandzkie MSZ wydało oświadczenie w tej sprawie i podkreśliło, że rosyjskie okręty nie są mile widziane w tym regionie. Przeciwko ćwiczeniom rosyjskich wojsk mają się odbyć protest rybaków.

Możliwe scenariusze rosyjskiej inwazji na UkrainęMożliwe scenariusze inwazji Rosjan na Ukrainę

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: