Pentagon: Siły USA w "najwyższej gotowości". Możliwość przerzutu wojsk w każdej chwili

Pentagon poinformował o postawieniu w stan najwyższej gotowości bojowej ośmiu i pół tysiąca żołnierzy, tak, by byli gotowi do przerzutu do Europy w każdej chwili. Rzecznik Pentagonu John Kirby oświadczył, że siły te zostaną wysłane w momencie aktywacji przez NATO sił szybkiego reagowania.

John Kirby zaznaczył, że będą to decyzje niezależne od tych dotyczących przemieszczenia wojsk amerykańskich w samej Europie w celu wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Powiedział, że trwają ustalenia z sojusznikami w tej sprawie.

Więcej najnowszych informacji o sytuacji na Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Stoltenberg: NATO może rozmieścić jednostki bojowe w Europie Wschodniej

Z kolei Jens Stoltenberg przyznał, że NATO rozważa dalsze wzmocnienie obecności na wschodniej flance.

- Może to obejmować rozmieszczenie dodatkowych grup bojowych NATO - powiedział sekretarz generalny NATO w czasie rozmowy z dziennikarzami w Brukseli. Kwatera Główna NATO poinformowała, że kraje członkowskie wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy Wschodniej, wzmacniając odstraszanie i obronę w miarę, jak Rosja kontynuuje rozbudowę wojsk na granicy z Ukrainą.

Zobacz wideo Poseł Kowal ocenia ostatnie rozmowy Rosja-NATO, Rosja-USA

- NATO będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne środki w celu ochrony i obrony wszystkich sojuszników, w tym poprzez wzmacnianie wschodniej części Sojuszu. Zawsze będziemy reagować na każde pogorszenie naszego środowiska bezpieczeństwa, w tym poprzez wzmacnianie naszej zbiorowej obrony - dodał Stoltenberg.

Coraz bardziej napięta sytuacja na granicy Ukraina - Rosja

Obecnie w wielonarodowych batalionach NATO w Estonii, na Litwie, Łotwie i w Polsce stacjonuje około czterech tysięcy żołnierzy wspieranych m.in. przez obronę przeciwlotniczą oraz jednostki wywiadowcze. Joe Biden spędził weekend w ośrodku Camp David, gdzie w sobotę spotkał się z doradcami do spraw bezpieczeństwa narodowego. W naradzie wzięli udział wirtualnie sekretarz obrony Lloyd Austin i szef połączonych sztabów generał Mike Milley.

Dron badawczy nad UkrainąNapięte relacje Rosja-Ukraina. Ruch na niebie, MIG-29 nad Warszawą

Przedstawiciele Pentagonu zaprezentowali prezydentowi USA plany rozlokowania na wschodniej flance NATO od 1 do 5 tysięcy żołnierzy, a w przypadku pogorszenia sytuacji nawet dziesięciokrotnie więcej.

Rosja zgromadziła przy granicy z Ukrainą tysiące żołnierzy i żąda od NATO zobowiązania, że Sojusz nie będzie rozszerzał wpływów dalej na wschód. NATO ostrzega przed możliwością rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W niedzielę Departament Stanu USA nakazał powrót z Ukrainy rodzinom swoich dyplomatów. Ogłoszono też możliwość dobrowolnego powrotu części pracowników ambasady w Kijowie.

"Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami"

Więcej o: