Burkina Faso. Armia przejęła władzę w kraju. W telewizji wyemitowano oświadczenie

W Burkina Faso żołnierze ogłosili w telewizji państwowej, że przejęli władzę w kraju, rozwiązali rząd i parlament. Powiedzieli również, że zamknęli granice kraju i obiecali powrót do porządku konstytucyjnego w - jak się wyrazili - "rozsądnym czasie".

Armia zachodnioafrykańskiego Burkina Faso usunęła z urzędu prezydenta Rocha Kabore, zawiesiła działanie konstytucji, rozwiązała rząd i zgromadzenie narodowe. Stosowne decyzje podpisał podpułkownik Paul-Henri Sandaogo Damiba, które odczytał w państwowej telewizji inny oficer armii. Dodał, że przejęcie władzy przez wojsko zostało przeprowadzone "bez użycia przemocy" i że zatrzymani znajdują się w bezpiecznym miejscu.

Zobacz wideo Wojna domowa w Libii chyli się ku końcowi

Burkina Faso - armia przejęła władzę w kraju. Wydano oświadczenie

Oświadczenie zostało ogłoszone w imieniu "Patriotycznego Ruchu Ochrony i Odrodzenia". Organizacja powołała się na pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa i wskazała na niezdolność prezydenta Kabore do zjednoczenia narodu i skutecznego reagowania na stojące przed nim wyzwania.

Przed wyemitowaniem oświadczenia w telewizji, przez dwa dni trwały zamieszki w stolicy - Wagadugu. Żołnierze domagali się większego wsparcia dla swoich oddziałów w walce z islamistycznymi bojownikami.

Magazyn paliwa obok Abu Zabi zaatakowany z JemenuNad Abu Zabi przechwycono dwa pociski balistyczne wystrzelone z Jemenu

Strzały w okolicy rezydencji prezydenta Kabore

W nocy, w okolicy rezydencji prezydenta Kabore słyszano strzały. Wcześniej partia przywódcy poinformowała, że przeżył zamach stanu, ale nie podała szczegółów. Obecnie nie jest znane miejsce pobytu prezydenta. Unia Afrykańska i zachodnioafrykański blok ECOWAS potępiły wydarzenie w Burkina Faso, które nazwały próbą zamachu stanu.

Nie żyje Melissa OrtegaUSA. 8-latka zginęła podczas strzelaniny. Kula miała trafić gangstera

Stanowisko sekretarza generalnego ONZ

Jak poinformował rzecznik ONZ, Stephane Dujarric, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zdecydowanie potępia wszelkie próby przejęcia rządów w Burkina Faso w sposób siłowy. W związku z tym wezwał przywódców zamachu stanu do złożenia broni oraz zapewnienia nietykalności cielesnej prezydentowi kraju.

Więcej o: