Wielka Brytania wycofuje część personelu dyplomatycznego z Kijowa. Powodem ryzyko rosyjskiej agresji

Wielka Brytania zdecydowała, że wycofa z Ukrainy część personelu dyplomatycznego. Z Kijowa do Londynu ma wrócić połowa pracowników ambasady. Wcześniej powrót do kraju rodzinom swoich dyplomatów nakazały USA.

BBC, powołując się na brytyjskich urzędników, podaje, że obecnie nie pojawiły się konkretne zagrożenia wobec dyplomatów.

Wielka Brytania wycofuje część personelu dyplomatycznego z Ukrainy

Mimo to rząd Wielkiej Brytanii zdecydował, że w związku z możliwością rosyjskiej inwazji na Ukrainę wycofa część swojego personelu. Z Kijowa ma wrócić połowa pracowników ambasady

Zobacz wideo Czy realne jest szybkie porozumienie ws. Turowa? Wiejski: Piłka jest po stronie Polski

Wcześniej Departament Stanu USA polecił opuścić Ukrainę rodzinom amerykańskich dyplomatów. Zgodę na wyjazd dostała też część personelu ambasady w Kijowie. Pracownicy obsługi, których obecność nie jest niezbędna do funkcjonowania ambasady, mogą wyjechać z Kijowa na koszt rządu Stanów Zjednoczonych. Amerykański resort dyplomacji podkreślił, że decyzja ta nie oznacza ewakuacji i że placówka w Kijowie będzie funkcjonować normalnie.

Swoich przedstawicieli na razie nie planuje wycofać Unia Europejska. Szef unijnej dyplomacji Josep Borell powiedział przed rozpoczęciem narady ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli, że obecnie nie ma ku temu powodów.

Więcej o: