Na Ukrainę dotarła dostawa "śmiercionośnej broni" z USA. To reakcja na "rosnącą rosyjską agresję"

W piątek wieczorem na Ukrainę dotarła licząca ponad 90 ton pomoc militarna. Jak przekazała ambasada USA w Kijowie, dostawa zza oceanu zawiera m.in. amunicję. Sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślił, że Stany Zjednoczone zrobią wszystko, by pomóc Ukrainie "wzmocnić obronę w obliczu rosyjskiej agresji".

Amerykańska ambasada w Kijowie podała w nocy z piątku na sobotę, że na Ukrainę dotarła pierwsza dostawa pomocy z USA, zawierająca blisko 200 tys. funtów (ok. 90,7 ton) "śmiercionośnej broni", w tym amunicja.

"Ta przesyłka - i 2,7 miliarda dolarów od 2014 roku - świadczą o zaangażowaniu USA w pomoc Ukrainie we wzmocnieniu obrony w obliczu rosnącej rosyjskiej agresji" - podkreślono.

"Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy i partnerzy wspólnie chcą przyspieszyć pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. Wykorzystujemy wszystkie dostępne narzędzia współpracy w zakresie bezpieczeństwa, aby pomóc Ukrainie wzmocnić obronę w obliczu rosyjskiej agresji" - zaznaczył w nocy z piątku na sobotę na Twitterze sekretarz stanu Antony Blinken.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak poinformowała w sobotę nieoficjalnie amerykańska telewizja CNN, ambasada w Kijowie zwróciła się do Departamentu Stanu o wydanie zgody na wyjazd wszystkich pracowników, którzy nie są kluczowi dla funkcjonowania placówki.

Rzecznik Departamentu Stanu nie potwierdził ani nie zaprzeczył, dodał jedynie, że przygotowywane są plany na wypadek pogorszenia się sytuacji związanej z bezpieczeństwem.

CNN informuje, że ewakuacja może być rozpoczęta już w przyszłym tygodniu.

Zobacz wideo Energia w Europie drożeje z kilku powodów. Trzy pytania do eksperta

Napięta sytuacja na granicy ukraińsko-rosyjskiej

Moskwa kontynuuje koncentrację wojsk na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Szacuje się, że tym regionie stacjonuje już ponad 100 tysięcy żołnierzy rosyjskich, a kolejne oddziały są przerzucane z głębi kraju na granicę ukraińsko-białoruską.

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace zapowiedział przekazanie Ukrainie systemu lekkiej broni przeciwpancernej bliskiego zasięgu.

Konflikt na linii Rosja-UkrainaJest pomoc UE dla Ukrainy. Hiszpania wysłała okręt na Morze Czarne

Litwa, Łotwa i Estonia wydanym w tym tygodniu wspólnym oświadczeniu zaznaczyły, że opowiadają się za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy. Litwa i Łotwa dostarczą Ukrainie rakiety przeciwlotnicze Stinger. Z kolei Estonia wyśle tam pociski przeciwpancerne Javelin.

Wysłanie uzbrojenia na Ukrainę w związku z możliwą inwazją ze strony Rosji zapowiedział także czeski resort obrony. Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział natomiast, że jego kraj udzieli Ukrainie do 120 milionów dolarów kanadyjskich pożyczki, czyli równowartość około 96 milionów dolarów amerykańskich.

Więcej o: