Ławrow: "nie zamierzamy zaatakować Ukrainy". O Polsce: nadaje ton antyrosyjskiej polityce NATO

Siergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych, ogłosił, że Rosja "nie zamierza zaatakować Ukrainy". W swoim przemówieniu skarżył też Polskę oraz kraje bałtyckie o "nadawanie tonu antyrosyjskiej polityce NATO i UE".

- Wyjaśnialiśmy to wielokrotnie, Rosja nie zamierza zaatakować Ukrainy - przekazał minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jak informowaliśmy, amerykański dyplomata powiedział, że Waszyngton nie oczekuje usunięcia wszystkich różnic dotyczących Ukrainy. Ma jednak nadzieję, że spotkanie pokaże, czy dyplomacja jest nadal realną opcją. - Jeśli jakikolwiek siły wejdą na Ukrainę, uznamy to za inwazję - podkreślił Blinken.

Czytaj więcej: Po spotkaniu Blinken-Ławrow. USA: Jeśli jakikolwiek siły wejdą na Ukrainę, uznamy to za inwazję

Zobacz wideo Czy czeka nas atak Rosji na Ukrainę? Kwaśniewski: Sytuacja z Ukrainą jest trudna

Ławrow o Polsce i krajach bałtyckich: "rusofobiczna mniejszość"

Po spotkaniu w Genewie Siergiej Ławrow poinformował, że strona amerykańska zobowiązała się przekazać w przyszłym tygodniu pisemne stanowisko w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Szef rosyjskiej dyplomacji nazwał rozmowę z Anthonym Blinkenem szczerą i potrzebną. Dodał jednak:

 Strona amerykańska starała się postawić na pierwszym miejscu Ukrainę, ale myślę, że pod koniec spotkania zrozumiała, że trzeba się skoncentrować na istocie propozycji Rosji.

Ławrow podkreślał też, iż dla Rosji gwarancje bezpieczeństwo sprowadzają się między innymi do rezygnacji NATO z rozszerzania wpływów Sojuszu na Wschód, w tym wycofania oddziałów i uzbrojenia z krajów, które przyjęły członkostwo po 1997 r. Dotyczy to między innymi Polski. Ławrow w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z Blinkenem powiedział także:

Rusofobiczna mniejszość kierowana przez państwa bałtyckie i Polskę zmusza NATO i UE do kontynuowania polityki antyrosyjskiej

Wcześniej przedstawiciele dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych potwierdzili plany dalszych kontaktów. Do kolejnych spotkań dojdzie najprawdopodobniej w lutym.

Więcej o: