Rosyjskie wojsko przy granicy z Ukrainą. Czechy chcą wysłać broń do Kijowa. "Zrobimy co w naszej mocy"

Czeska telewizja Seznam poinformowała, że władze planują wysłać amunicję artyleryjską Ukrainie. Później informacje te potwierdziło ministerstwo obrony. Nie podano jednak szczegółów ani czasu dostawy.

Jak podaje dziennik "Hospodarske noviny", ministerka obrony Jana Cernochova poinformowała, że Czechy myślą o sprzedaży bądź darmowej dostawie sprzętu wojskowego na Ukrainę. Polityczka zaznaczyła jednak, że ewentualne dostawy powinny być skonsultowane z innymi państwami, w tym przede wszystkim z krajami Grupy Wyszehradzkiej.

Zobacz wideo Czy czeka nas atak Rosji na Ukrainę? Kwaśniewski: Sytuacja z Ukrainą jest trudna

Granica Ukrainy i Rosji. Czeskie władze opowiadają się po stronie Kijowa

- Nowy czeski rząd chce pomóc Ukrainie w obliczu zaostrzającej się sytuacji na granicy z Rosją. Czechy z historycznego i politycznego punktu widzenia opowiadają się po stronie Ukrainy. Jeśli Ukraina potrzebuje pomocy, zrobimy co w naszej mocy, aby udzielić jej wsparcia - powiedziała w wywiadzie ministerka.

Jak dodała, ministerstwo obrony narodowej zaczęło już rozmowy z szefem czeskiej armii  Alesem Opatą, który ma wskazać broń i amunicję możliwą do wysłania. Na razie nie jest więc znany czas ani szczegóły ewentualnej dostawy.

Więcej informacji o sytuacji na granicy Ukrainy z Rosją na stronie głównej Gazeta.pl.

Protest antyszczepionkowców na placu przed Zgromadzeniem Narodowym w SofiiSzturm antyszepionkowców na budynek bułgarskiego parlamentu. Starcia z policją

Ponadto w najbliższym czasie do stolicy Czech ma przyjechać głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych gen. Walerij Załużny. Na tym jednak nie koniec - czeska armia planuje też wysłać na Ukrainę sześciu członków sił specjalnych, którzy wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych Silver Sabre 2022 (planowanych na koniec lutego lub początek marca). Ćwiczenia zostały zwołane już wcześniej w ramach natowskiego planu rozwoju armii Ukrainy.

O wysyłce broni na Ukrainę poinformowały także Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Na podobny krok nie zdecydowały się jednak Niemcy. Kraj ten argumentował, że takie działanie mogłoby doprowadzić do zwiększenia napięć w Europie Środkowej oraz utrudnić negocjowanie z Rosją.  

Konflikt na linii Rosja-UkrainaPobór wojskowy. Ukraina i Litwa szykują się na wypadek konfliktu z Rosją

Więcej o: