Niemcy. Benedykt XVI jako kardynał miał nie reagować na przypadki pedofilii. Alarmujące ustalenia

Benedykt XVI, jeszcze jako kardynał Joseph Ratzinger, miał nie reagować na zgłaszane mu przypadki pedofilii w Kościele. Papież zaprzecza oskarżeniom, ale Watykan zapowiedział, że zbada sprawę.
Zobacz wideo Dlaczego księża milczą w sprawach patologii w Kościele?

W Niemczech powstał kolejny raport dot. pedofilii w Kościele katolickim. Chodzi o cztery przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci, na które miał nie zareagować Joseph Ratzinger - relacjonuje BBC. Emerytowany papież sprawował wówczas urząd arcybiskupa w Monachium.

BBC podkreśla, że Benedykt XVI miał złożyć obszerne wyjaśnienia na piśmie. W dokumencie wyraził poparcie dla śledztwa, jednak zaprzeczył, jakoby miał mieć wiedzę lub nie podejmował działań w przypadku zgłoszeń o nadużyciach. Raport zawiera jednak protokoły, które wyraźnie sugerują, że był on obecny na spotkaniu, na którym omawiano ten temat.

Watykan przekazał w oświadczeniu, że zbada szczegóły raportu po jego publikacji. "Stolica Apostolska wyraża swoje wsparcie dla wszystkich ofiar" - napisano, dodając, że Watykan gwarantuje "ochronę nieletnim".

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Komunia święta (zdjęcie ilustracyjne)Lubelskie. Sanepid apeluje do uczestników nabożeństw. Chodzi o COVID-19

Co najmniej 497 kolejnych ofiar przemocy w Kościele

Poprzedni raport dotyczący historycznych nadużyć w Niemczech wykazał, że ponad 3600 osób w całym kraju było wykorzystywanych przez członków duchowieństwa w latach 1946-2014. Wiele ofiar było bardzo młodych i służyło jako ministranci.

Nowy raport, analizujący obszary Monachium i Freising, wykrył co najmniej 497 ofiar przemocy w latach 1945-2019. Oprócz byłego papieża w raporcie wymieniono również inne osoby, w tym obecnego arcybiskupa regionu, kardynała Reinharda Marxa. Stwierdzono, że nie działał w dwóch przypadkach domniemanego nadużycia. Przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku kardynał złożył papieżowi rezygnację, mówiąc, że powinien ponieść odpowiedzialność za "katastrofę" nadużyć, która wyszła na jaw. Papież Franciszek odmówił jednak przyjęcia rezygnacji.

Zatrzymanie mężczyzny, który zaatakował ratowniczkęBolesławiec. Zaatakował ratowniczkę medyczną, która pomagała jego koledze

Więcej o: