Viktor Orban spotka się z Władimirem Putinem. Tematem m.in. "wspólny projekt zdobywania kosmosu"

Na początku lutego premier Węgier Viktor Orban planuje odwiedzić Rosję i spotkać się z Władimirem Putinem. Jednym z głównych punktów jego wizyty będzie omówienie budowy elektrowni atomowej Paks 2.
Zobacz wideo Energia w Europie drożeje z kilku powodów. Trzy pytania do eksperta

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto przekazał agencji TASS, że Viktor Orban zamierza odwiedzić Rosję 1 lutego. Według niego jednym z głównych punktów programu wizyty węgierskiego premiera będzie omówienie projektu elektrowni jądrowej Paks 2. - Omówimy dalsze postępy w przygotowaniach do budowy elektrowni jądrowej. Rosatom już przygotowuje grunt pod spektakularną budowę. Chcemy, aby projekt wszedł w fazę realizacji już w pierwszej połowie tego roku - powiedział Peter Szijjarto. Jak dodał, Węgry chcą, aby dwa dodatkowe reaktory, łącznie z czterema już istniejącymi, zapewniły krajowi "samowystarczalność pod względem energii elektrycznej".

Szef węgierskiej dyplomacji zapowiedział, że Viktor Orban ma zamiar także negocjować rozszerzenie umowy na dostawy gazu. - Biorąc pod uwagę kryzys energetyczny, zależałoby nam na zwiększeniu ilości [dostaw gazu - przyp. red.] już teraz. Bardzo byśmy chcieli zwiększyć ilość w ramach umowy długoterminowej - dodał.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

"Wspólny projekt w sferze zdobywania kosmosu"

Jednym z tematów wizyty Viktora Orbana w Rosji ma być również kwestia produkcji szczepionki Sputnik V przeciw COVID-19 na Węgrzech. - Obecnie budujemy naszą krajową fabrykę szczepionek, która ma zacząć działać do jesieni tego roku. Chcemy, aby ta fabryka była zaangażowana w produkcję Sputnika i już rozpoczęliśmy negocjacje - powiedział Peter Szijjarto. - Sputnik spisywał się bardzo dobrze na Węgrzech. Prawie milion osób zostało zaszczepionych tym preparatem - dodał.

Podczas wizyty poruszony ma zostać także temat "wspólnego projektu w sferze zdobywania kosmosu". - My, Węgrzy, chcielibyśmy wysłać naszego kosmonautę-badacza na Międzynarodową Stację Kosmiczną w połowie dekady w ramach współpracy z Rosją - podkreślił minister spraw zagranicznych Węgier.

Więcej o: