Słowacja. Trzech skialpinistów wywołało lawinę śnieżną. Jeden z nich, 25-latek, nie żyje

Słowaccy ratownicy górscy dostali w środę informację o skialpinistach, którzy zostali zasypani przez lawinę śnieżną w Tatrach Zachodnich. Doszło do tego podczas ich zjazdu z Hlińskiego Wierchu do Doliny Kamienistej. Jeden z mężczyzn, 25-latek, nie żyje.

Jak podaje słowackie imeteo.sk, Górskie Pogotowie Ratunkowe (Horska Zachranna Służba - HZS) poinformowało, że skialpiniści wywołali lawinę śnieżną, zjeżdżając żlebem w trzyosobowej grupie przez koryto, które zwęża się u dołu i tworzy pułapkę. Mężczyźni byli wyposażeni w tzw. lawinowe ABC, czyli detektory, sondy i łopatki.

Zobacz wideo Akcja ratownicza w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Tatry Słowackie. Skialpiniści wywołali lawinę śnieżną

Słowaccy ratownicy górscy zostali wezwani do zdarzenia w Tatrach Zachodnich w środę, gdy okazało się, że dwóch skialpinistów zostało przysypanych lawiną śnieżną. O pomoc poproszono też załogę ratowników lotniczych z Popradu. Na lądowisku dla helikopterów w Starym Smokowcu dwaj ratownicy górscy weszli na pokład helikoptera i polecieli do Kamienistej Doliny.

"Niezakopany alpinista zdołał znaleźć jednego przyjaciela, który znajdował się na głębokości około jednego metra, korzystając z wykrywacza lawinowego. Po wydostaniu go z lawiny brakowało mu tlenu, ale szybko odzyskał przytomność. Miał lekko uszkodzoną kończynę dolną" - poinformowało słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Ratownicy górscy próbowali ratować trzeciego mężczyznę. Zasypany lawiną zmarł

Obaj mężczyźni ruszyli na poszukiwania zasypanego lawiną śnieżną trzeciego kolegi. Z sukcesem namierzyli go detektorem, a następnie odkopali. Mężczyzna był jednak nieprzytomny. Po przylocie śmigłowca lekarz wraz z ratownikami HZS kontynuowali przywracanie funkcji życiowych mężczyzny, jednak bez powodzenia. 25-letni mężczyzna nie przeżył.

Jak ostrzega GOPR, obecnie w górach jest bardzo niebezpiecznie. W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Warstwy śniegu są oblodzone i wieje silny wiatr. 

Więcej o: