Mark Brzezinski nowym ambasadorem USA w Polsce. Został zaprzysiężony w Białym Domu

W środę w Białym Domu odbyła się ceremonia zaprzysiężenia nowego ambasadora USA w Polsce. Mark Brzezinski zapowiedział, że będzie działał na rzecz wzmocnienia współpracy wojskowej i ekonomicznej w regionie poprzez Inicjatywę Trójmorza, a także działał wspólnie z polskimi władzami na rzecz Ukrainy oraz demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego.
Zobacz wideo Wystarczył jeden list, by ambasador USA przestała być wielką przyjaciółką PiS

Nominowany przez prezydenta Joego Bidena na ambasadora USA w Polsce Mark Brzezinski został w Białym Domu uroczyście zaprzysiężony na to stanowisko. Zaprzysiężenia dokonała wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych Kamala Harris. Ceremonię na miejscu, jako jedyny dziennikarz zagraniczny, obserwował korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.

Nowy ambasador USA w Polsce zaprzysiężony podczas ceremonii w Białym Domu

Uroczystość odbyła się w Sali Ceremonialnej urzędu wiceprezydenta USA, który przylega do budynku Białego Domu. - Ja, Mark Brzezinski, uroczyście przysięgam, że będę wspierać i bronić konstytucji Stanów Zjednoczonych przeciwko wszystkim wrogom, zagranicznym i krajowym... - powtarzał słowa przysięgi nowy ambasador. - Tak mi dopomóż Bóg - zakończył Brzezinski z ręką na Biblii trzymanej przez córkę Aurorę i siostrę Mikę - gwiazdę telewizji MSNBC.

W czasie uroczystości nowemu ambasadorowi towarzyszyli też inni członkowie jego rodziny, w tym brat Ian Brzezinski. Jak dowiedziało się Polskie Radio, Mark Brzeziński udaje się do Polski już w czwartek 20 stycznia.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mark Brzezinski nowym ambasadorem USA w Polsce

Prezydent Joe Biden 4 sierpnia 2021 roku nominował Marka Brzezinskiego na ambasadora w Polsce. Z powodu politycznych sporów pomiędzy Demokratami a Republikanami w Senacie - dotyczących co prawda innych kwestii - jego kandydatura została oficjalnie zatwierdzona dopiero 18 grudnia. Podczas wcześniejszych przesłuchań mówił, że dobrze zna Polskę i przypomniał swego zmarłego ojca Zbigniewa Brzezinskiego. - W naszej rodzinie słowa "Niech Żyje Polska" i "Jeszcze Polska nie zginęła" miały swoje znaczenie: wspólne wartości i gotowość ich obrony - mówił.

Brzezinski nazwał Polskę lojalnym sojusznikiem i zapowiedział, że będzie działał na rzecz wzmocnienia współpracy wojskowej i ekonomicznej w regionie poprzez Inicjatywę Trójmorza, a także działał wspólnie z polskimi władzami na rzecz Ukrainy oraz demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego. Mówił też o prawach społeczności LGBT oraz wolności mediów w Polsce.

Mark Brzezinski jest synem byłego doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniewa Brzezinskiego. Wcześniej pełnił funkcje w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa oraz Pentagonie. Był także ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji.

Więcej o: