Ukraina "musi się przygotować na trudne dni". Blinken: Putin może zwiększyć siły w krótkim czasie

USA będą kontynuować działania dyplomatyczne, aby zapobiec rosyjskiej agresji na Ukrainę - podkreślił w Kijowie amerykański sekretarz stanu. Antony Blinken spotkał się z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych. Politycy omówili kwestię eskalacji zagrożenia ze strony Rosji wobec Ukrainy.

Antony Blinken zapewnił, że USA będą podejmowały "nieustanne wysiłki dyplomatyczne, aby zapobiec ponownej agresji oraz promować dialog i pokój". Sekretarz stanu USA powiedział, że Rosja zgromadziła niedaleko granicy z Ukrainą 100 tys. żołnierzy i może zwiększyć tę liczbę.

Zobacz wideo Odejścia z Rady Medycznej to votum nieufności dla ministra zdrowia? Prof. Pyrć odpowiada

"Zdolność do podjęcia agresywnych działań wobec Ukrainy w krótkim czasie"

- Wiemy, że istnieją plany, aby zwiększyć siły w bardzo krótkim czasie, co daje prezydentowi Putinowi zdolność do podjęcia agresywnych działań wobec Ukrainy z krótkim wyprzedzeniem - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji cytowany przez Agencję Reutera. Blinken stwierdził też na konferencji, że "Ukraina musi przygotować się na trudne dni". 

Sekretarz stanu USA podkreślił, że w rozmowach na temat rosyjskiego zagrożenia nikt nie będzie decydować o sprawach Ukrainy bez Ukrainy. Jak zaznaczył, przybył do Kijowa, aby koordynować kolejne kroki w obliczu rosyjskiego zagrożenia i potwierdzić niezachwiane poparcie USA dla Ukrainy w czasie, gdy jej bezpieczeństwo, demokracja i jej fundamentalne prawo do istnienia jako suwerennego państwa mierzy się z bezprecedensowym wyzwaniem ze strony Rosji.

Konflikt na linii Rosja-UkrainaUkraina ostrzega: Rosja jest już niemal gotowa do inwazji. Kumulacja wojsk

W piątek spotkanie Blinken-Ławrow

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podkreślił z kolei, że jego kraj oczekuje od USA i Europy ustaleń w sprawie silnego pakietu sankcji, które mogą być zastosowane wobec Rosji. Jak zaznaczył, Federacja Rosyjska powinna codziennie otrzymywać jasny sygnał, że ciężar sankcji jest rzeczywistością, a nie jedynie pogróżkami.

Sekretarz stanu USA poinformował, że jego kraj zwiększy wsparcie dla Ukrainy do 300 milionów dolarów tym roku. W piątek Antony Blinken spotka się w Genewie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Rosyjskie śmigłowce Mi-24 i Mi-28 na lotnisku w pobliżu PskowaRosyjskie oddziały spod granicy z Chinami na Białoruś

Więcej o: