Rosja testuje cierpliwość - samolot zmienił trasę i okrążył Finlandię. "Sprawdzano reakcję władz"

Samolot transportowy z Rosji przeleciał nad strategicznymi obiektami w Finlandii. - Nie można zaprzeczyć, że testowano reakcję fińskich władz na sytuację kryzysową, ponieważ wykorzystano trasę, wzdłuż której znajdują się wrażliwe miejsca docelowe - powiedział ekspert wojskowy.
Zobacz wideo Poseł Kowal ocenia ostatnie rozmowy Rosja-NATO, Rosja-USA

Samolot transportowy należący do rosyjskiej floty AirBridgeCargo Airlines zmienił trasę i przeleciał nad środkową i południową Finlandią, mijając fińskie dowództwo sił powietrznych oraz jednostkę wywiadowczą kraju - informuje portal yle.fi. Według ekspertów ruch ten może być wyrazem protestu ze strony Rosji lub też misją wywiadowczą, związaną z nasilającym się napięciem politycznym w regionie bałtyckim. 

Rosyjski samolot nad Finlandią. "Testowano reakcję fińskich władz"

Samolot wystartował z Moskwy w sobotę 15 stycznia po godzinie 19 i poleciał w stronę Murmańska (miasto w północno-zachodniej Rosji), jednak nad Morzem Bałtyckim zawrócił i skierował się do Lipska w Niemczech. "Trasa samolotu wiodła zatem przez Finlandię od Suomussalmi na wschodzie do Turku na południowym zachodzie, mijając Tikkakoski w pobliżu miasta Jyväskylä, gdzie znajduje się siedziba fińskich sił powietrznych i część departamentu wywiadu fińskich sił zbrojnych. Samolot transportowy przeleciał również w pobliżu lotniska wojskowego Halli w Jämsä w środkowej Finlandii" - czytamy. 

Jeden ze specjalistów ds. bezpieczeństwa, do których zwrócił się portal, przyznał, że nie przychodzi mu do głowy żadne konwencjonalne wyjaśnienie zmiany trasy. - Nie można zaprzeczyć, że testowano reakcję fińskich władz na sytuację kryzysową, ponieważ wykorzystano trasę, wzdłuż której znajdują się wrażliwe miejsca docelowe - przyznał natomiast ekspert wojskowy.

Palety z pociskami NLAW dostarczonymi na UkrainęUkraińcy pokazują, co przylatuje brytyjskimi C-17

Fińskie siły powietrzne wystosowały oświadczenie ws. przelotu rosyjskiego samolotu

Według ekspertów, z którymi rozmawiał portal, najbardziej prawdopodobnym celem lotu był polityczny "test". Zdaniem specjalisty ds. bezpieczeństwa działanie można wiązać z napiętą sytuacją w Europie, zwłaszcza na Ukrainie. Portal dodaje jednak, że w oświadczeniu prasowym fińskich sił powietrznych, które zostało wydane we wtorek po południu, podkreślono, że rosyjski samolot transportowy ogólnie przeleciał nad Finlandią zgodnie z planem. Jak napisano, siły powietrzne nie spekulują na temat tras ani celów przelotów cywilnych przewoźników.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Fińskie wojsko podczas ćwiczeńRosja wywołuje strach u sąsiadów. Finowie myślą o NATO

NATO vs. Rosja. Kreml oskarża Sojusz o eskalację napięcia

Rosja domaga się między innymi powstrzymania ekspansji NATO na Wschód i zaprzestania rozmieszczania broni w sąsiednich państwach, w tym na Ukrainie. Zachód natomiast od kilku tygodni oskarża Rosję o planowanie inwazji na Ukrainę i o zgromadzenie dziesiątek tysięcy żołnierzy w pobliżu granicy ze swoim sąsiadem. Władimir Putin zaprzecza tym oskarżeniom i obwinia NATO za eskalację napięcia w regionie.

Tymczasem w obliczu zachowania Rosji, Finlandia i Szwecja mają poważnie zastanawiać się nad wstąpieniem do Sojuszu. - Wejście Finlandii i Szwecji do NATO miałoby poważne konsekwencje wojskowe i polityczne, które wymagałyby odpowiedniej reakcji ze strony Rosji - oznajmiło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Więcej o: