Włochy. Swastyka na trumnie działaczki Forza Nuova. Członkowie partii goszczą na Marszach Niepodległości

Trumna członkini włoskiej neofaszystowskiej partii Forza Nuova po pogrzebie została okryta sztandarem ze swastyką. Zgromadzeni wokół niej żałobnicy hajlowali także na cześć zmarłej. Incydent potępiły już m.in. środowiska kościelne oraz rodzina kobiety. Ugrupowanie niejednokrotnie gościło na Marszu Niepodległości w Warszawie.

W środę media obiegło zdjęcie z pogrzebu działaczki Forza Nuova, 44-letniej Alessi Augello, która zmarła 7 stycznia z powodu zakrzepicy. Ceremonia odbyła się w rzymskim kościele św. Łucji. Po pogrzebie przy trumnie okrytej flagą ze swastyką zgromadzili się nie tylko koledzy z partii, ale również innych neofaszystowskich ugrupowań. Żałobnicy wznosili prawe dłonie i hajlowali.

Zobacz wideo "Uderz, uderz w liberała, anarchistę i pedała". Marsz Niepodległości na ulicach Warszawy

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Incydent wywołał falę krytyki w mediach, ale także wśród przedstawicieli kościoła. Potępiła go również rodzina zmarłej. "Całkowicie odcinamy się od zdarzeń, które miały miejsce poza kościołem, a o których nie mieliśmy pojęcia i których sama Alessia by sobie nie życzyła. Nigdy nie wydalibyśmy na to przyzwolenia" - napisała na Facebooku ciotka Augello, Stefania Vesica, cytowana przez "Corriere della Sera".

Wikariat Rzymu wyraził z kolei "głębokie ubolewanie", zwracając uwagę, że wszystko odbyło się bez wiedzy proboszcza i pozostałych duchownych parafii. Dodano, że w trakcie mszy nic nie zapowiadało podobnej manifestacji. Podkreślono, że nazistowska swastyka jest "strasznym symbolem, którego nie da się pogodzić z chrześcijaństwem", a ponadto "instrumentalizacja ideologiczna i przemocowa, zwłaszcza taka, która następuje po akcie kultu i w pobliżu miejsca świętego, dla wspólnoty kościelnej Rzymu i dla wszystkich ludzi dobrej woli w mieście jest obraźliwa i nie do przyjęcia". Zajście potępiła też gmina żydowska.

Trwa śledztwo w celu ustalenia kto odpowiada za sztandar III Rzeszy na trumnie Augello. Policja zidentyfikowała już kilkudziesięciu z żałobników reprezentujących środowiska skrajnej prawicy.

Neofaszyści z Forza Nuova to stali bywalcy Marszu Niepodległości

Forza Nuova jest włoską organizacją o charakterze neofaszystowskim i neonazistowskim. Grupa znana jest z podżegania do nienawiści na tle rasowym, społecznym czy religijnym. Partię założono 29 września 1997 r. Data nie jest przypadkowa - tego dnia wspominany jest Archanioł Michał, który był m.in. symbolem faszystowskiej Żelaznej Gwardii w Rumunii. FN dąży do "odnowy narodowej", którą ma zapewnić wypełnienie 18 celów (dotyczących m.in. sprzeciwu wobec aborcji, związków homoseksualnych i imigracji).

W ostatnim czasie członkowie FN zaangażowali się w ruchy antyszczepionkowe. Atakowali siedziby związków zawodowych, wyrażając sprzeciw dla certyfikatów covidowych. Roberto Fiore i Giuliano Castellino, przywódcy ugrupowania, są obecnie w areszcie. Sześć włoskich prokuratur prowadzi śledztwa w sprawie domniemanej działalności terrorystycznej partii - podała w grudniu "la Repubblica".

Członkowie Forza Nuova niejednokrotnie brali udział w Marszu Niepodległości, który co roku 11 listopada przechodzi ulicami Warszawy. Zwróciła na to uwagę Anna-Maria Żukowska z Lewicy. "Nie many nic wspólnego z faszystami" - zadrwiła na Twitterze we wpisie ze zdjęciami FN na stołecznym pochodzie.

Więcej o: