W środę media obiegło zdjęcie z pogrzebu działaczki Forza Nuova, 44-letniej Alessi Augello, która zmarła 7 stycznia z powodu zakrzepicy. Ceremonia odbyła się w rzymskim kościele św. Łucji. Po pogrzebie przy trumnie okrytej flagą ze swastyką zgromadzili się nie tylko koledzy z partii, ale również innych neofaszystowskich ugrupowań. Żałobnicy wznosili prawe dłonie i hajlowali.
Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Incydent wywołał falę krytyki w mediach, ale także wśród przedstawicieli kościoła. Potępiła go również rodzina zmarłej. "Całkowicie odcinamy się od zdarzeń, które miały miejsce poza kościołem, a o których nie mieliśmy pojęcia i których sama Alessia by sobie nie życzyła. Nigdy nie wydalibyśmy na to przyzwolenia" - napisała na Facebooku ciotka Augello, Stefania Vesica, cytowana przez "Corriere della Sera".
Wikariat Rzymu wyraził z kolei "głębokie ubolewanie", zwracając uwagę, że wszystko odbyło się bez wiedzy proboszcza i pozostałych duchownych parafii. Dodano, że w trakcie mszy nic nie zapowiadało podobnej manifestacji. Podkreślono, że nazistowska swastyka jest "strasznym symbolem, którego nie da się pogodzić z chrześcijaństwem", a ponadto "instrumentalizacja ideologiczna i przemocowa, zwłaszcza taka, która następuje po akcie kultu i w pobliżu miejsca świętego, dla wspólnoty kościelnej Rzymu i dla wszystkich ludzi dobrej woli w mieście jest obraźliwa i nie do przyjęcia". Zajście potępiła też gmina żydowska.
Trwa śledztwo w celu ustalenia kto odpowiada za sztandar III Rzeszy na trumnie Augello. Policja zidentyfikowała już kilkudziesięciu z żałobników reprezentujących środowiska skrajnej prawicy.
Forza Nuova jest włoską organizacją o charakterze neofaszystowskim i neonazistowskim. Grupa znana jest z podżegania do nienawiści na tle rasowym, społecznym czy religijnym. Partię założono 29 września 1997 r. Data nie jest przypadkowa - tego dnia wspominany jest Archanioł Michał, który był m.in. symbolem faszystowskiej Żelaznej Gwardii w Rumunii. FN dąży do "odnowy narodowej", którą ma zapewnić wypełnienie 18 celów (dotyczących m.in. sprzeciwu wobec aborcji, związków homoseksualnych i imigracji).
W ostatnim czasie członkowie FN zaangażowali się w ruchy antyszczepionkowe. Atakowali siedziby związków zawodowych, wyrażając sprzeciw dla certyfikatów covidowych. Roberto Fiore i Giuliano Castellino, przywódcy ugrupowania, są obecnie w areszcie. Sześć włoskich prokuratur prowadzi śledztwa w sprawie domniemanej działalności terrorystycznej partii - podała w grudniu "la Repubblica".
Członkowie Forza Nuova niejednokrotnie brali udział w Marszu Niepodległości, który co roku 11 listopada przechodzi ulicami Warszawy. Zwróciła na to uwagę Anna-Maria Żukowska z Lewicy. "Nie many nic wspólnego z faszystami" - zadrwiła na Twitterze we wpisie ze zdjęciami FN na stołecznym pochodzie.