Bułgaria. Szturm antyszepionkowców na budynek parlamentu. Protestujący starli się policją [ZDJĘCIA]

W środę przed bułgarskim parlamentem zgromadzili się antyszepionkowcy domagający się zniesienia pandemicznych restrykcji - głównie certyfikatu szczepienia. Doszło do starć z policją, której ostatecznie udało się odepchnąć demonstrantów.

Uczestnicy środowego zgromadzenia sprzeciwiali się obowiązkowym maseczkom, okazywaniu certyfikatu szczepień w miejscach publicznych (jest to konieczne, by wejść m.in. do restauracji) i innym środkom bezpieczeństwa w pandemii. - Celem protestu jest zlikwidowanie tych restrykcyjnych środków, a przede wszystkim niekonstytucyjnego certyfikatu - powiedział przed protestem Kostadin Kostadinow, lider nacjonalistycznej, prorosyjskiej partii Wyzrażdane (pol. Odrodzenie), która zorganizowała demonstrację. W listopadowych wyborach ugrupowanie zdobyło 13 mandatów w 240-osobowej izbie. Poparcie zawdzięczało zwłaszcza przeciwnikom szczepień - poinformowała agencja Associated Press.

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

AP podała, że na placu przed Zgromadzeniem Narodowym w Sofii zebrało się ok. 1000 protestujących, z kolei agencja Reutera mówiła o 3 tys. osób. Manifestanci wymachiwali flagami narodowymi i śpiewali pieśni patriotyczne. Krzyczeli, że pozostaną na miejscu, dopóki rząd nie spełni ich żądań.

Protestujący próbowali też wtargnąć do budynku parlamentu, co uniemożliwiła im policja. Doszło do zatrzymań. W starciach rannych zostało kilka osób - wśród nich policjanci. Ostatecznie tłum udało się odepchnąć, a funkcjonariusze otoczyli parlament kordonem.

PakistanPakistan. Burza śnieżna zabiła 21 osób. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

Premier Bułgarii porozmawia z antyszczepionkowcami. Podkreśla jednak, że certyfikaty wciąż będą obowiązywały

Premier Bułgarii Kirił Petkow przemawiał do protestujących ze swojego domu, gdzie przebywa na kwarantannie po kontakcie z osobą zakażoną. Apelował o spokój i zaprosił przedstawicieli ruchu antyszczepionkowego do swojego biura w celu omówienia ich żądań. Spotkanie zaplanowano na piątek.

Boris Johnson (zdjęcie ilustracyjne)Johnson przeprasza za złamanie lockdownu. "Rozumiem gniew"

Bułgaria jest najsłabiej wyszczepionym krajem sposób wszystkich państw Unii Europejskiej. Do tej pory w pełni przeciwko COVID-19 zaszczepiła się tam tylko jedna trzecia mieszkańców. Tymczasem w środę w kraju odnotowano rekordowy wynik zachorowań, w dużej mierze spowodowany wysoce zakaźnym wariantem koronawirusa - omikronem.

Szczepionka przeciw COVID-19Niemcy. 1800 osób otrzymało przeterminowane szczepionki

Petkow podkreślił, że w obliczu wzrostu zakażeń obowiązek okazywania certyfikatów nie zostanie zniesiony. - W chwili, kiedy liczba zachorowań wzrasta i kiedy widzimy wyraźny związek między liczbą zaszczepionych osób a obowiązkiem okazywania certyfikatu, restrykcje te nie zostaną zlikwidowane - oświadczył.

Więcej o: