Hiszpania. Nadużycia seksualne w ośrodkach opieki dla dzieci. Co najmniej 175 ofiar

Hiszpania. Co najmniej 175 podopiecznych ośrodków publicznej opieki dla dzieci i nieletnich na terenie Walencji padło ofiarą przemocy seksualnej. Placówki podlegają bezpośrednio władzom regionu. Wicepremierka regionalnego rządu Monica Oltra uważa, że opozycja, która chce jej dymisji, "fałszuje protokoły".
Zobacz wideo Kto zyska na Polskim Ładzie? Pytamy eksperta

Rzecznik praw obywatelskich szacuje, że co najmniej 175 dzieci padło ofiarą nadużyć seksualnych w ośrodkach opiekuńczych, które podlegają bezpośrednio władzom Walencji (Hiszpania). Posłowie centroprawicowej Partii Ludowej (PP) przedstawili w poniedziałek 10 stycznia raport dotyczący doniesień, z którego wynika, że do przestępstw miało dojść między 20 czerwca 2020 r. a 20 czerwca 2021 r. Zgodnie z dokumentacją zgromadzoną przez Konsorcjum, ofiary, które wniosły skargę, to 127 dziewczynek i 48 chłopców w wieku od 13 do 17 lat. Sprawcami mają być osoby znane nieletnim.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Ofiara gwałtu. Zdjęcie ilustracyjne Hiszpania. W czasie pandemii liczba gwałtów drastycznie wzrosła

Hiszpania. Mąż wicepremier rządu Walencji skazany za pedofilię

Przedstawiciele Partii Ludowej dołączą raport do skargi wniesionej przeciwko Monice Oltra - wicepremierce regionalnego rządu Walencji, ministerki ds. równości i szefowej skrajnie lewicowej partii Compromis. Wskazali oni na szereg zaniedbań z jej strony. Chcą, aby podała się do dymisji.

Jak podaje "El Mundo", Oltra miała wiedzieć w 2016 roku o przestępstwach popełnionych wobec 14-letniej wówczas Teresy. Dziewczynkę molestował mąż wicepremierki, który pracował w jednym z ośrodków opiekuńczych w regionie Walencji. - Monica Oltra nie jest winna tego, co zrobił mi jej były mąż, ale ukryła doniesienie, jakie do niej napisałam - powiedziała Teresa. 

Szefowa skrajnie lewicowej partii rozwiodła się z mężem, który w grudniu 2019 roku, został skazany na 5 lat pozbawienia wolności za pedofilię. Dodatkowo pomimo oskarżeń wobec byłego małżonka wicepremier Walencji, rząd dalej pozwalał na jego pracę z dziećmi, a umowę rozwiązano z nim dopiero po ogłoszeniu wyroku.

"Kampania oszustw i zniesławiania Partii Ludowej" 

Gdy opozycja walczy o usunięcie z rządu szefowej lewicowej partii Compromis z powodu kontrowersji związanych z domniemanym wykorzystywaniem nieletnich, Monica Oltra dała jasno do zrozumienia, że nie zamierza odpuścić i podać się dymisji. We wtorek 11 stycznia oświadczyła, że nie wiedziała o nadużyciach popełnionych przez swego byłego męża. Co więcej, przystąpiła do ofensywy przeciwko PP, aby bezpośrednio oskarżyć jej liderów - w tym Pabla Casado - o kłamstwa, dotyczące 175 przypadków nadużyć wobec nieletnich i "fałszowanie protokołów". Jak podaje "El Mundo", kobieta uważa, że cała sytuacja jest "kampanią oszustw i zniesławienia".

Ksiądz, zdjęcie ilustracyjne. Hiszpania. Dochodzenie ws. pedofilii. Chodzi o ponad 250 księży

Więcej o: