Kambodża. Bohaterski szczur-saper Magawa nie żyje. W swojej karierze znalazł ponad 100 min

Nie żyje szczur-saper Magawa, który podczas swojej pięcioletniej kariery znalazł ponad 100 min i materiałów wybuchowych. W Kambodży zyskał nawet miano bohatera narodowego i został odznaczony medalem za odwagę i uratowanie wiele ludzkich istnień.

Kambożdzański szczur, a właściwie wielkoszczur gambijski, zmarł w wieku 8 lat. W czerwcu 2021 roku odszedł na emeryturę, którą nie nacieszył się zbyt długo.

Zobacz wideo Wybuch bomby Tallboy. "Największy niewybuch znaleziony w historii Polski zneutralizowany"

Kambodża. Nie żyje bohaterski szczur Magawa

Jak podaje Reuters, szczur Magawa zmarł w weekend w wieku 8 lat. "Magawa czuł się dobrze i spędził większość ostatniego tygodnia, bawiąc się, ale pod koniec weekendu zaczął być coraz bardziej powolny, coraz więcej drzemiąc i z dnia na dzień wykazując mniejsze zainteresowanie jedzenie" - informowała organizacja non-profit APOPO w oświadczeniu. Dodała również, że zwierzę zostanie pochowane.

Magawa przez pięć lat zajmował się wyszukiwaniem min i niewybuchów w Kambodży, czym zapisał się w Księdze Rekordów Guinessa. W trakcie swojej kariery udało mu się wywęszyć 71 min oraz 38 niewybuchów - w tym moździerzy i granatów. W tym celu został przeszkolony przez zarejestrowaną w Belgii organizację Apopo, która ma siedzibę w Tanzanii i od lat 90. hoduje zwierzęta - znane jako HeroRAT - do wykrywania min lądowych.

Zwierzęta przechodzą w tym celu roczne szkolenie. Są przydatne w wykrywaniu związku chemicznego w materiałach wybuchowych - ignorują złom i mogą szybciej szukać min. Gdy znajdą materiał wybuchowy, drapią, aby ostrzec swoich ludzkich współpracowników. Są również tak lekkie, że nie mogą aktywować zapalnika.

Szczur-saper został wycofany ze służby. Odszedł na emeryturę, bo nie był już tak skuteczny

Latem, Malen, opiekunka gryzonia, informowała, że choć szczur mógłby dalej wykonywać swoje obowiązki, "był już dużo wolniejszy i tracił refleks, a ona chciała uszanować jego potrzeby i zapewnić mu spokojną jesień życia".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Magawa długo nie nacieszył się emeryturą, na którą przeszedł w czerwcu. Spędził ją w azylu brytyjskiej organizacji charytatywnej, działającej na rzecz zwierząt. - Jest mały, ale pomógł ocalić wiele istnień ludzkich - mówiła, cytowana przez BBC, opiekunka Magawy.

Wraz z odejściem na emeryturę Magawa został odznaczony Złotym Medalem PDSA, który bywa określany jako Krzyż Jerzego dla zwierząt - za "oddanie ratujące życie". Był pierwszym szczurem oraz pierwszym zwierzęciem, niebędącym psem, który otrzymał ten medal w 77-letniej historii tej organizacji - przekazał Guinness World Records.

Więcej o: