Saudyjska księżniczka Basma uwolniona po trzech latach. Walczyła o prawa kobiet, naraziła się kuzynowi

Saudyjska księżniczka i aktywistka na rzecz praw kobiet, Basma bint Saud bin Abdulaziz Al Saud, została zwolniona z aresztu, w którym odsiadywała wyrok sześciu lat pozbawienia wolności. Kobieta trafiła tam trzy lata temu, gdy została uznana za winną łamania ustawy o zwalczaniu terroryzmu oraz jego finansowania poprzez nawoływanie do zmiany konstytucji.

W sobotę saudyjska księżniczka i obrończyni praw człowieka, 57-lentia Basma bint Saud bin Abdulaziz Al Saud, po trzech latach została zwolniona z aresztu bez postawienia zarzutów - podaje "The Guardian". Kobieta krytycznie odnosiła się wobec przywódcy Arabii Saudyjskiej, a prywatnie jej kuzyna - Mohammeda bin Salmana. Z aresztu została zwolniona wraz ze swoją córką, Souhoud Al Sharif. 

Księżniczka Basma zwolniona z aresztu

Kobiety przebywały w zamknięciu od marca 2019 roku. Zatrzymano je, gdy chciały wylecieć do Szwajcarii. Od czaru aresztowania Basma sporadycznie kontaktowała się z krewnymi, parę razy za pomocą mediów społecznościowych prosiła o zwolnienie z aresztu. Stan kobiety i jej córki jest dobry - po zwonieniu z aresztu wróciły do swojego domu w mieście Dżudda.

Basma jest najmłodszym dzieckiem zmarłego króla Sauda, ??który rządził od 1953 do 1964 roku. Zarówno zatrzymanie, jak i uwolnienie księżniczki jest owiane tajemnicą - saudyjscy urzędnicy oficjalnie nie wypowiedzieli się na jego temat. Ogłaszając swoje aresztowanie, Basma pisała jednak, że jej sytuacja "jest krytyczna", a ona sama nie zrobiła nic złego. 

Jak relacjonuje "The Guardian", zdaniem obrońców praw człowieka księżniczka Basma zapłaciła cenę za krytykę konsolidacji władzy pod przewodnictwem księcia Mohammeda, a także za obronę praw kobiet. - Myślała, że jej powiązania rodzinne będą ją chronić, ale Mogammed bid Salman zamykał w więzieniach też innych członków rodziny - powiedział cytowany przez gazetę jeden z wyższych rangą saudyjskich członków rodziny królewskiej na wygnaniu. Wśród zatrzymanych są m.in. były książę Mohammed bin Nayef.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zdaniem ekspertów praw człowieka Arabia Saudyjska zdecydowała się częściowo przybliżyć do rozwiązań proponowanych przez aktywistkę. Od nowego roku w życie weszła najnowszą z reform strategii księcia koronnego Mohammeda bin Salmana "Wizja 2030" - dzięki niej kobiety po raz pierwszy w historii mogą prowadzić taksówki.

Arabia Saudyjska. Kobiety będą mogły prowadzić taksówkiArabia Saudyjska. Kobiety będą mogły prowadzić taksówki

Reformy mają na celu dywersyfikację gospodarki królestwa Arabii Saudyjskiej. Zmiany, za którymi stoi następca tronu Muhammad ibn Salman, są chwalone na świecie. W Arabii Saudyjskiej kobiety nadal muszą mierzyć się z poważnymi problemami. Nadal nie cieszą się pełnym równouprawnieniem, a ich wolność słowa jest ograniczana.

Zobacz wideo „Nie mamy sobie równych w Europie w wydawaniu pieniędzy u Amerykanów"

Kim jest Basma bint Saud bin Abdulaziz Al Saud?

Księżniczka Basma bint Saud bin Abdulaziz al-Saud jest siostrzenicą króla Arabii Saudyjskiej oraz kuzynką księcia koronnego, czyli Muhammada ibn Salmana. Jej poglądy jednak bardzo różnią się od rodziny królewskiej i od lat nie boi się krytykować monarchii. Kobieta jest także znaną obrończynią praw człowieka, które w jej ojczyźnie często nie są respektowane. 

Schody Turków na Sycylii przyciągają tłumyWłochy. Tureckie Schody w "krwawych smugach". "Zostały haniebnie zbezczeszczone"

Basma przez kilka lat mieszkała w Wielkiej Brytanii, gdzie zaczęła upominać się o prawa kobiet i apelowała do władz Arabii Saudyjskiej o uchwalenie monarchii konstytucyjnej. Domagała się, żeby król oraz książę koronny nie mogli sprawować już w kraju władzy absolutnej. Proponowała także szereg reform oraz wygaszenie konfliktu z Jemenem.

Więcej o: