Wiceszefowie dyplomacji USA i Rosji spotkali się w Genewie. Na razie brak wiary w przełom

W Genewie rozpoczęły się amerykańsko-rosyjskie negocjacje strategiczne poświęcone między innymi bezpieczeństwu w Europie, w tym sytuacji wokół Ukrainy. "Stany Zjednoczone wysłuchają obaw Rosji i podzielą się swoimi, ale jasno określiśmy, że nie będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie europejskim bez naszych sojuszników i partnerów" - zapowiadała w poniedziałek rano zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman.

W rozmowach z amerykańską wicesekretarz stanu uczestniczy wraz z delegacją wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Sherman i Riabkow spotkali się też w niedzielę na nieformalnej dwugodzinnej kolacji roboczej.

Spotkanie w Genewie jest następstwem rozmów między Rosją a Stanami Zjednoczonymi zainicjowanych przez prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina w czerwcu.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Obecnie w Genewie trwa nadzwyczajna sesja dwustronnego strategicznego dialogu na temat stabilności. Stany Zjednoczone wysłuchają obaw Rosji i podzielą się swoimi, ale jasno określiliśmy, że nie będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie europejskim bez naszych sojuszników i partnerów" - zaznaczyła w poniedziałek przed południem Wendy Sherman.

Zobacz wideo Jak rząd radzi sobie w walce z COVID -19? Gawkowski: PiS już kilka razy ogłosił wygraną z pandemią

Genewa. Rozmowy USA i Rosji ws. Ukrainy

Prezydent Joe Biden ostrzegł wcześniej prezydenta Władimira Putina przed konsekwencjami w przypadku, gdyby Rosja zdecydowała się na agresję na Ukrainę.

Z kolei Rosja żąda od NATO gwarancji, że Sojusz nie będzie rozszerzał się na wschód ani nie będzie koncentrował wojsk na swoich obecnych granicach na wschodzie, czyli m.in. w Polsce.

Siergiej RiabkowWiceszef MSZ Rosji o rozmowach z USA ws. Ukrainy: Nie będzie żadnych ustępstw

W przededniu rozmów sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że nie spodziewa się przełomu. Przedstawiciele amerykańskiej administracji poinformowali jednocześnie, że w rozmowach z Rosją możliwe jest porozumienie w sprawie rozmieszczenia w Europie ofensywnych systemów rakietowych oraz ograniczenia skali i charakteru manewrów wojskowych wzdłuż granic Rosji i NATO.

Zarówno Antony Blinken, jak i urzędnicy Białego Domu zapewniają jednak, że nie rozpatrują możliwości redukcji amerykańskich sił zbrojnych w krajach wschodniej flanki NATO.

Na 12 i 13 stycznia zaplanowane są rozmowy między NATO i Rosją w Brukseli.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że "nie należy oczekiwać, że te spotkania rozwiążą wszystkie problemy". - Mamy natomiast nadzieję, że uda nam się uzgodnić drogę naprzód, serię spotkań i cały proces negocjacji - dodał.

O braku optymizmu mówił również w weekend rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, wskazując w rozmowie z mediami, że od Rosji oczekuje się "jednostronnych ustępstw". 

Więcej o: