Aung San Suu Kyi od 6 kwietnia 2016 do 1 lutego 2021 pełniła funkcję szefowej rządu Mjanmy (Birmy). Choć partia byłej opozycjonistki i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 odniosła miażdżące zwycięstwo w listopadowych wyborach w 2020 roku, została odsunięta od władzy przez wojskową juntę podczas zamachu stanu, tzw. poniedziałku generałów. Od czasu obalenia jej demokratycznie wybranego rządu, kobieta przetrzymywana jest w areszcie. Ponadto postawiono jej szereg zarzutów karnych.
W poniedziałek 10 stycznia sąd wojskowy w Mjanmie skazał Aung San Suu Kyi na cztery lata pozbawienia wolności. Została uznana za winną nielegalnego importu i posiadania krótkofalówek - łącznie miała ich mieć sześć - oraz łamaniem zasad dotyczących pandemii COVID-19.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Wyrok jest uzupełnieniem poprzedniego, który został wydany w grudniu, kiedy Aung San Suu Kyi uznano za winną podżegania i rzekomego złamania obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Sąd skazał ją na cztery lata pozbawienia wolności. Mimo że karę skrócono do dwóch lat, a szef junty Min Aung Hlaing powiedział, że może ją odbyć w areszcie domowym w stolicy, nie wiadomo, gdzie kobieta jest przetrzymywana.
Jak donosi "The Guradian", Phil Robertson, zastępca dyrektora pozarządowej organizacji praw człowieka Human Rights Watch na Azję, opisał sprawę jako "sądowy cyrk z tajnym postępowaniem w sprawie fałszywych zarzutów", mający na celu usunięcie Aung San Suu Kyi jako zagrożenia politycznego.
Aung San Suu Kyi, która wcześniej spędziła łącznie 15 lat w aresztach za prowadzenie kampanii przeciwko wojsku, musi zmierzyć się z dalszymi zarzutami, w tym oszustwa wyborczego, korupcji i naruszenia ustawy o tajemnicach urzędowych. Jeśli sąd wojskowy uzna ją za winną we wszystkich przypadkach, może być przetrzymywana w więzieniu przez juntę do końca życia.
"Obrzucanie mnóstwem zarzutów kryminalnych Aung San Suu Kyi… cuchnie desperacją" - powiedział Mark Farmaner, dyrektor grupy Burma Campaign UK założonej przez londyńską organizację pozarządową, której celem jest przywrócenie praw człowieka i demokracji w Birmie.